VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

6. října 1944

6.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

12. skupina armád – 1. armáda – Velitel XIX. sboru generálmajor Corlett musel odložit útok na Západní val. Čekal až naváže kontakt se VII. sborem. 2. obrněná měla postupovat na východ k zabezpečení přechodů přes řeku Roer, ale zůstala v současných pozicích na severním křídle sboru a její tanky pomáhaly jednotkám 30. pěší při postupu jihovýchodním směrem. Levé křídlo bojového uskupení B 2. obrněné zastavili Němci necelý kilometr před Geilenkirchenem. Pravé křídlo obsadilo Beggendorf a Waurichen severovýchodně od Ubachu. Bojové uskupení A stejné divize a připojený 117. pluk 30. pěší za letecké podpory společně obsadily křižovatky v půli cesty mezi Ubachem a Alsdorfem, postoupily na východ a přiblížily se k Baeswileru. Taktická skupina „Cox“ od 119. pluku dobyla zpět čtyři pevnůstky ze kterých byla nepřátelským protiútokem vytlačena. Jeden prapor 120. pluku, nyní přiřazen k 29. pěší divizi, postoupil k Rimburgskému lesu. Němce podporovala masivní dělostřelecká palba, ale koncem dne jejich odpor slábl. Pokus 7. obrněné divize dobýt Peel Marhes se nezdařil a útok byl zastaven.

U VII. sboru zahájily úderné jednotky 39. a 60. pluku 9. pěší divize v 11.30 útok v Huertgenském lese směrem na Schmidt. Nepřítel kladl houževnatý odpor.

3. armáda – U XX. sboru se připravovala taktická skupina „Polk“ posílená částí 357. pluku 90. pěší divize k útoku na Maiziéres-lés-Metz, který měl být zahájen 7. října. Ani těžkou palbou se Němcům nepodařilo vytlačit americké jednotky z pahorku severozápadně od města. Taktická skupina „Warnock“ byla posílena 3. praporem 2. pluku 5. pěší a 7. ženijním praporem a připravovala obnovení útoku na pevnost Fort Driant.

6. skupina armád:

7. armáda – 3. pěší pokračovala v bojích o Vagney a donutila nepřítele ustoupit z pozic podél silnice Tendon – Tholy.

1. francouzská armáda – nepřátelský protiútok zabránil francouzským silám v postupu k výšinám severně od řeky Mosely a přední jednotky se dostaly do obklíčení.

6.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Mladý muž skočil z mostu mezi jedoucí auta

Soutěž Svačina roku byla pro Lukáše Tatara cennou lekcí, jak pracovat pod stresem.

Vaření bych za křeslo v kanceláři nevyměnil, říká mladý kuchař

Aukce pivních lahví vynesla rekordní sumu

Plzeň - Středeční aukce designových lahví Pilsner Urquell letos vynesla rekordní částku 1,6 milionu korun. Peníze půjdou na podporu Centra Paraple, jež pomáhá lidem na vozíku.

BMW bude v Karlovarském kraji stavět polygon za čtyři miliardy

Karlovarský kraj – První vývojový areál společnosti BMW Group ve východní Evropě pro testování autonomních vozidel vznikne v Karlovarském kraji. Areál, který představuje investici ve výši tříciferných hodnot v milionech eur, neoficiálně se hovoří v přepočtu až o čtyřech miliardách korun, nabídne několik stovek nových pracovních míst.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Brutální útok. Dostane recidivista 10 let?

Plzeň – Valér Milo byl již třikrát odsouzený na Slovensku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT