Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

16. září 1944

16.9.2009
SDÍLEJ:

Americký tank Sherman zdolává v září 1944 provizorní most přes řeku MoseluFoto: U.S. National Archives

Adolf Hitler předložil svým velitelům svůj vlastní plán protiofenzivy v Ardenách.

12. skupina armád:

9. armáda – 83. pěší divize čistila bývalý sektor 3. armády podél řeky Loire a přijala kapitulaci německé skupiny „Elster“ v síle asi 20 000 vojáků, která byla odříznuta spojením 3. a 7. americké armády. 29. pěší divize dobyla pevnost Fort Montbarey a tím otevřela cestu na Brest ze západu.

1. armáda – Devatenáctý sbor poslal taktickou skupinu „Stokes“ podplukovníka Williama M. Stokese Jr. přes patnáctikilometrovou mezeru mezi americkými a britskými silami. Severně od Maastrichtu skupina překročila průplav Willems Vaart. Tanky a obrněná pěchota bojového uskupení B 2. obrněné se na předmostí u Meersenu dostaly pod těžkou dělostřeleckou palbu. Úderné prapory 30. pěší divize obnovily útok směrem na Západní val severně od Cách z předmostí u De Geul. Houževnatá německá obrana zastavila útok Američanů v koridoru Stolberg. Taktická skupina „Hogan“ podplukovníka Samuela Hogana složená z malé tankové jednotky a praporu pěchoty dobyla Bues– bach. Vojáci 9. pěší divize obsadili Vicht a Schevenhuette a pronikli asi deset mil do Německa. 39. pluk pokračoval v bojích na Západním valu nedaleko Lammersdorfu. U patého sboru komplikoval 4. pěší divizi postup východními svahy Schnee Eifelu neschůdný terén. Jednotky 28. pěší divize prorazily Západní val v úzkém prostoru, obsadily vysoké kopce Losenseifen a Spielmannsholz a přiblížily se k Uttfeldu. 5. obrněná zůstala na jižním boku sboru a očekávala příjezd svého dělostřelectva. Kvůli vysokým ztrátám zastavil ve 20.40 velitel V. sboru generál Gerow ofenzivu.

3. armáda – Omezený útok jednotek 90. pěší divize západně od Met byl neúspěšný. 7. obrněná zahájila útok z předmostí podél silnice Lorry – Sillegny, ale byla brzy donucena zastavit. Jednotky 80. pěší divize podporované dělostřelectvem a letectvem zaútočily proti předmostí u Dieulouardu. Překvapily nepřítele a znovu získaly Ste Geneviéve a Atton a probily se k izolovaným oddílům na kopci Mousson. Vojáci 35. pěší divize překročili průplav Rýn – Marne a postoupili na dvě míle od Nancy, kde narazili na houževnatou obranu německých zajišťovacích jednotek. Po setmění se jim podařilo obsadit Buissoncourt a zajmout 115 německých vojáků. 37. tankový prapor podplukovníka Creightona W. Abramse prorazil vesnicí Courbesseaux a napadl překvapené Němce. Asi 200 jich usmrtil a zničil sedm protiletadlových kanonů. Bojové uskupení R 4. obrněné obsadilo severozápadní část Lunéville, 42. jízdní průzkumná squadrona začala vstupovat do města z jihovýchodu. Proti bojovému uskupení V 2. francouzské obrněné divize na předmostí řeky Mosely u Chatel podnikly německé pancéřové oddíly rozhodný útok a donutily Francouze ustoupit.

6. skupina armád:

7. armáda – 36. pěší obsadila Luxeuil a 3. pěší divize Lure.

16.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záchranářům v Manětíně slouží od úterý moderní výjezdová základna. Z nevyhovujících stísněných prostor v centru města se přestěhovali do novostavby v těsném sousedství hasičské zbrojnice. Pozemek darovalo město, 4,4 milionu Kč Plzeňský kraj.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Viktorie v Lucernu.
12

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Plzeň – Smrk ztepilý upravený na 13-14metrovou výšku bude letos ozdobou vánoční Plzně.

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Plzeň - Fakultní nemocnice přichází s novým projektem pro malé pacienty. 

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení