VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

26. srpna 1944

26.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Gen. Montgomery rozkázal 1. kanadské armádě vyčistit Pas-de-Calais, 2. britské armádě postupovat směrem na Belgii a 1. americké armádě podporovat britský postup po ose Paříž – Brusel.

1. armáda – 2. francouzská obrněná divize likvidovala zbytky nepřátel v Paříži. 4. pěší se vrátila do pozic jihovýchodně od města a zajišťovala předmostí řeky Seiny a letiště v této oblasti. Další jednotky 3. obrněné divize překročily řeku Seinu a rychle postupovaly na sever. 30. pěší divize se připojila k XV. sboru.

3. armáda zpomalila postup pro nedostatek paliva, které bylo nutno dopravovat letecky. VIII. sbor pomalu pokračoval v postupu na Brest proti houževnaté obraně. Tankové kolony 7. obrněné divize rychle vyrazily směrem na Chateau-Thierry a k řece Marne. 5. pěší dobyla Nogent-sur-Seine. V oblasti dvanáctého sboru čistila 4. obrněná Troyes a 35. pěší divize vyslala průzkum na pravé křídle sboru.

7. armáda – Letectvo a dělostřelectvo se snažilo znemožnit nepříteli ústup na sever. 3. pěší divize pokračovala v postupu na sever směrem na Montélimar a překonala odpor nepřátelských zadních vojů v Orange. 36. pěší nedokázala obnovit linii podél řeky Roubion v Bonlieu, a tak zastavit ústup německých jednotek skrz vytvořenou mezeru. Taktická skupina „Butler“ dostala rozkaz znovu zablokovat dálnice č. 7 v La Coucourde. 2. prapor 157. pluku, který postupoval na západ, aby posílil jednotky 36. pěší divize, obsadil Alex, severně od řeky Drome a východně od Livron. 1. prapor 157. pluku pomáhal bránit Crest. Francouzská armáda „B“ zlomila organizovaný odpor uvnitř Toulon, ale Němci dál drželi poloostrov San Mandrier, jižně od města. V Marseille se vzdali obránci opevněných výšin uvnitř města. Předsunuté jednotky VI. sboru dosáhly řeky Rhone v oblasti Avignon – Arles a začaly s přechodem.

Představujeme americké jednotky

42. pěší divize „Rainbow“

Velitel: generálmajor Harry J. Collins

Složení:

222. pluk – plk. Luongo
223. pluk – plk. McNamee
224. pluk – plk. Caum
232. prapor polního dělostřelectva
292. prapor polního dělostřelectva
402. prapor polního dělostřelectva
542. prapor polního dělostřelectva
142. ženijní prapor
122. zdravotní prapor

26.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Sportovci bez šance na úspěch

Plzeň - Podle jmen by se mohlo zdát, že sestavili dobrý tým, který může porážet své soky.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Plzeň – Celosvětově úspěšná one man show Táta o tom, jak lze s humorem zvládnout období před narozením dítěte a po něm, se stala vedle Cavemana jednou z programových stálic Měšťanské besedy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení