VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

19. srpna 1944

19.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Německý polní maršál Günther von Kluge, který byl zapleten do atentátu na Hitlera 20. července 1944, spáchal sebevraždu. V Paříži vypuklo povstání francouzských sil odporu (FFI).

Spojenci uzavřeli tzv. kapsu Falaise – Argentan, ve které uvízly jednotky 7. německé armády. Nejdříve se vojáci 80. pěší divize pátého sboru 1. americké armády se přiblížili k Argentanu, pak 90. pěší dosáhla Chambois a v 19.30 se zkontaktovala s průzkumnou hlídkou 1. polské obrněné divize. Tím se ocitly v obklíčení desítky tisíc Němců. Další jednotky 1. armády útočily severně směrem na Evreux ve snaze odříznout nepřátelské jednotky od řeky Seine mezi Paříží a Elbeuf.

Pattonova 3. armáda rozširovala osvobozená území. Taktická skupina 79. pěší divize patnáctého sboru vstoupila do Mantes-Gassicourt a začala čistit město od nepřítele. Tanky 5. obrněné divize vyrazily severně podél západního břehu řeky Seine směrem na Louviers ve snaze odříznout nepřátelský ústup přes řeku. 5. pěší divize dvacátého sboru kompletně vyčistila Chartres.

7. armáda poslala VI. sbor obsadit Aix-en-Provence, zatímco francouzská armáda „B“ pokračovala v postupu k přístavům Toulon a Marseille a převzala zodpovědnost za oblast na jih od hlavní silnice na Aix-en-Provence. 3. pěší divize šestého sboru kompletně obsadila Brignoles a pokračovala na západ podél hlavní silnice na Aix-en-Provence. Hlavní část taktické skupiny „Butler“ překročila řeku Durance v Oraison a postupovala severně podél západního břehu na Sisteron. Zbytek skupiny postupoval z Riez podél východního břehu řeky Durance aby zadržel nepřátelské síly, které se přesunovaly na jih z Grenoble a směřovaly k Digne. 141. pluk 36. pěší divize vyčistil po celodenním boji Callian.

Představujeme americké jednotky

84. pěší divize „Railsplitters“

Velitel: generálmajor Alexander R. Bolling

Složení:

333. pluk – plukovník Pedley, březen 45 – podplukovník Gomes
334. pluk – plukovník Roosma, prosinec 44 – podplukovník Hoy
335. pluk – plukovník Parker
325. prapor polního dělostřelectva
326. prapor polního dělostřelectva
327. prapor polního dělostřelectva
909. prapor polního dělostřelectva
309. ženijní prapor
309. zdravotní prapor

19.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ježíškova pošta na plzeňské radnici na náměstí Republiky. Zakoupené pohlednice orazítkuje paní poštmistrová speciálním vánočním kulatým razítkem.

Pošťačka už nabízí vánoční razítko na radnici

Česko zpívá koledy.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Hokejový snajpr Kubalík pálí ostrými i pod Alpami

Plzeň – Před vyprodanou O2 Arenou v Praze zasáhne Dominik Kubalík do středečního zápasu Česko – Finsko z programu Channel One Cupu. Dvaadvacetiletý střelec je tak dál ve hře o účast na únorových olympijských hrách.

Chtějí hřiště a mají 17 milionů. Zbytek je však v nedohlednu

Plzeň - Fotbalový klub na Slovanech shání peníze na hřiště. Využili by ho fotbalisté i školáci.

Cirkus Trnka letí do Japonska

Plzeň - Jiří Trnka, plzeňský rodák, vytvořil loutky vzpěrače Šimšuly, klauna Kikiho, žongléra Nosariniho a akrobata Vrtinožky pro divadlo Josefa Skupy už před více než osmdesáti lety. 

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT