VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

První dva dny vylodění - 6. a 7. června 1944

6.6.2009
SDÍLEJ:

Pohled, jenž se naskytl vojákům, kteří dorazili k pláži Omaha 6. června 1944 v půl sedmé ránoFoto: National archives

V Den D ráno 6. června 1944 se spojenecké síly pod velením generála Eisenhowera vylodily v severní Francii na pobřeží Normandie. Začala jedna z nejdůležitějších operací druhé světové války nazvaná Overlord. Spojenci za čtyřiadvacet hodin dopravili na francouzskou půdu 156 tisíc vojáků a 20 tisíc vozidel. Mezi nimi i příslušníky 1. pěší divize a 90. pěší divize, kteří došli až do západních Čech.

Pozemním silám velel generál Montgomery, letectvu hlavní maršál letectva Leigh-Mallory a námořním silám admirál Ramsay. Ještě než vojska dorazila ke břehu Francie, ostřelovalo invazní pláže spojenecké námořní dělostřelectvo a taktické letectvo je bombardovalo. Už v noci na 6. června seskočily tři výsadkové divize, které zajistily vojákům ochranu z boků. Vojáci 82. a 101. výsadkové divize v noci seskočili nebo přistáli v kluzácích za pláží Utah mezi St. Mère Èglise a Carentan a zabezpečili východy z pláží. 6. britská výsadková divize seskočila východně od řeky Orne v caenské oblasti, zabezpečila mosty přes řeku Orne a přes Caenský kanál.

Američané (1. armáda generála Bradleye) se v 6.30 hodin vylodili na plážích Utah a Omaha. O něco později Britové (2. britská armáda pod velením generála Dempseyho) a třetí kanadská pěší divize přistála východně od US Army na plážích Gold, Juno a Sword. Nepřítel se nechal časem a místem vylodění zaskočit, a tak většina spojeneckých vojáků vystoupila na břeh bez většího odporu nepřítele. Jiná situace byla na pláži Omaha dlouhé 6,5 km.

Pláž Omaha

Americký V. sbor generála L.T. Gerowa tady utrpěl těžké ztráty. Obranná linie Němců přečkala v tomto místě dělostřelecké ostřelování bez větších následků. Navíc kvůli vysokým vlnám se potopila většina obojživelných tanků, které měly krýt útočící pěchotu. Nejdříve ke břehu dorazil 116. pluk dvacáté deváté pěší divize a 16. pluk první pěší divize. Němci na ně spustili vražednou palbu. Oddíly speciálních jednotek Rangers, přiřazené k 116. pluku, zaútočily na skalní obranný val v Point du Hoc, odkud Němci z bunkrů ostřelovali pláž Omaha. Tři roty 2. praporu Rangers, podporované palbou z lodí, vyšplhaly po strmých útesech a dobyly pobřežní baterii. Během dalších dvou dnů tady ale museli Rangers odolávat sérii prudkých nepřátelských útoků.

#nahled|https://g.denik.cz/46/50/d_day_mapa_01_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/46/50/d_day_mapa_01.jpg|Mapka zobrazuje průběh vylodění spojenců ve Francii 6. června 1944#

Teprve kolem poledne se podařilo ženistům prorazit na pláži Omaha zátarasy a postoupit do vnitrozemí. Do večera se na Omaze vylodilo 34 250 amerických vojáků. Podařilo se jim postoupit pouze o dva kilometry od pobřeží. Část 116. pluku se marně pokoušela dosáhnout St. Laurent sur Mer na levém křídle pátého sboru. Zbytek 116. pluku a následující jednotky - 115., 18. a 26. pluk – se snažily prorazit obranu asi jeden a půl míle mezi St. Laurent sur Mer a Colleville.

Pláž Utah

Na pláži Utah se vylodil americký VII. sbor generála Lawtona J. Collinse. Útok na pevninu zahájila 4. pěší divize (8., 12. a 22. pluk), posílená o 359. pluk 90. pěší divize. Jako první se v 6.30 hodin vylodil 8. pluk za podpory tanků, které okamžitě zahájily palbu na sporadickou německou obranu. 8. pluk zabezpečil invazní předmostí. Nepřítel však bránil prostor mezi vyloďujícími se jednotkami a výsadkáři 82. výsadkové divize v St. Mère Èglise. Výsadkáři navázali kontakt s jednotkami 4. pěší divize až kolem poledne. Zablokovali cesty ve Foucarville a v noci z 6. na 7. června obsadili La Barquette, klíčové místo severně od Carentan. Nepodařilo se jim ale dosáhnout řeky Douve, jak plánovali. Nepřítel zastavil jejich postup silnou obranou v oblasti Carentan – St. Come du Mont. 82. výsadková divize obsadila město St. Mère Èglise, ale marně se pokoušela obsadit křižovatky v úseku Merderet – Douve a navázat kontakt se 101. výsadkovou divizí v oblasti Beuzeville au Plain.

#nahled|https://g.denik.cz/46/50/d_day_mapa_02_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/46/50/d_day_mapa_02.jpg|Mapka zobrazuje průběh vylodění spojenců ve Francii 6. června 1944#

Malé skupiny výsadkářů byly izolovány na západním břehu řeky Merderet.

Na pláži Utah se ten den vylodilo 23 250 amerických vojáků a 1700 vozidel.

Britské jednotky vyloděné na pláži Gold v oblasti Le Hamel - La Riviere překonaly silný odpor a postupovaly směrem k Bayeux. Získaly kontakt s 3. kanadskou pěší divizí. Kanaďané přistáli na pláži JUNO v Courseulles a postoupili 3 až 6 mil do vnitrozemí.

První britský sbor se vylodil na plážích JUNO a SWORD a postupoval na Caen ze severozápadu a severu.

7.červen 1944

Generál Eisenhower navštívil přední linie a vydal rozkaz VII. a V. sboru k rychlému postupu na Isigny sur Mer a Carentan, kde se měly oba sbory spojit. 101. výsadková divize dostala za úkol vyčistit Carentan a 29. pěší divize měla obsadit Isigny sur Mer. Oddíly 22. pluku vlevo a 12. pluku zprava, postupovaly na linii Quneville – Montenbourg, dokud je nezastavil silný odpor obrany v Crisbecq a Azeville. 8. pluk postupoval k St. Mère Èglise, kde pomáhal částem 82. výsadkové divize při odražení německého protiútoku.

Němce odrazily až tanky 70. a 746. tankového praporu. Další jednotky 82. výsadkové divize vyčistily východní břeh řeky Merderet, ale nepodařilo se jim dobýt most v La Fiere, a tak posílit izolované jednotky na západním břehu řeky. 8. pluk postoupil k La Fiere, severně od St. Mère Èglise. Podél severního břehu řeky Douve Němci dočasně zastavili vojáky 101. výsadkové divize. Američanům se ale podařilo vzít do zajetí nepřátelské posádky v La Port a La Baquette.

116. pluk a jednotky Rangers, které se vylodily na pláži Omaha, vyčistily útesy na pravém boku V. sboru. Dosáhly prostoru St. Pierre du Mont a postupovaly k Point du Hoc, aby posílily zbytek 2. a 5. praporu Rangers. 175. pluk dostal po přistání za úkol obsadit Isigny sur Mer. Postoupil rychle podél silnice Longueville – Isigny a před úsvitem 8. června obsadil La Cambe. 115. pluk vyčistil oblast St. Laurent a postupoval jihozápadním směrem k Louvieres a Montigny. Část 26. pluku na pravém boku divize se marně pokoušela o dosažení Formigny, prapory 18. pluku, ve středním úseku, pronikly do Engranville, Mandenville a Mosles a 16. pluk obsadil Huppain. Nepřítel udržoval úzký koridor mezi americkým a britským předmostím podél řeky Drome a soutoku s řekou Aure.

V podvečer se začala vyloďovat 2. pěší divize.

Jak Den D prožívali Rangers

Hlášení z bojiště

Výňatky z hlášeních 2. praporu speciálních jednotek Rangers, které se vylodily v Normandii mezi prvními a za rok došly až do Dolni Lukavice na Plzeňsku.

6. 6. 1944

Ve 2 hodiny vzdušný poplach, ve 3 hodiny jsme dorazili do přepravní oblasti.

Jednotka vedena kapitánem Goransonem se nalodila ve 4.30 hod. Moře drsné, hodně mořské nemoci. Přistání ve Vierville Sur Mer v 6.45 hod. Jedno plavidlo zničeno. Zasaženo kulometem a minometnou palbou. Zasažen důstojník A.

Náročná cesta přes pláž, reorganizace pod útesem, 19 našich zabito, 13 zraněno, plus 5 zraněno lehce, ale zůstávají v akci.

Loď s jednotkou B byla přímo zasažena v 7.40 hod. Jeden důstojník byl vážně zraněn a několik členů bylo zraněno. Loď se potopila, osádka spadla do hluboké vody. Většina mužů dorazila k pobřeží se ztrátou veškerého vybavení. Přistání v 7.45 hod. za těžké palby. Pláž byla pokryta kulometnou křížovou palbou a minomety.

Jednotka A vedená podplukovníkem Rudderem se nalodila ve 4.45 hod. V 5.30 hod. plavidlo vezoucí kapitána Slatera, poručíka McBride a důstojníka D se potopilo kvůli vlnobití. Přistáli jsme v Pointe du Hoe v 7.05 hod., o 35 minut později kvůli navigační chybě. Toto zpoždění dalo nepříteli čas k vzpamatování se z námořního bombardování a obnovení obranné linie.

Lana byla vlhká, mnoho raket se nezdařilo přenést přes útes. Muži vyšplhali po těchto lanech na útes, která ukotvili, a šplhali pod těžkými kulomety a odstřelováním a neustálou palbou granátů. Prvotní základna založena v jeskyni útesu.

Muži z jednotky A byli první na vrcholu, zničili kulomet, který zabil jejich velícího důstojníka. Zbytek jednotky na pláži se snažil postoupit přes pláž, ale byli zastaveni nepřátelskou palbou.

Východ z německého bunkru jsme zablokovali plamenometem, muži vylezli na útes a vyčistili bunkr, a také okolní místa, která přečkala námořní bombardování. Zabili jsme 50 nepřátel a jednoho zajali.

Zpráva: Nepřátelská baterie na Pointe du Hoe zničena. Posláno na hlavní stan první divize v 11.30.

6.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Správci objektů 13 840 Kč

Správci objektů údržbář, topič, řidič. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13840 kč, mzda max. 25430 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce - Horní Bříza, Požadujeme:, Řidičský průkaz B, manuální zručnost, samostatnost, pečlivost, flexibilita, zodpovědnost a spolehlivost, ochota dále se vzdělávat., Výhodou uchazečů jsou svářečské zkoušky, zkoušky z vyhl. č.50/1978 Sb., způsobilost k obsluze plynového zařízení., Poskytujeme:, Příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování., Kontakt: telefonicky, e-mailem nebo osobně ve všední dny mezi 6:00-14:30. Pracoviště: Domov pro osoby se zdravotním postižením horní bříza, příspěvková organizace, U Vrbky, č.p. 486, 330 12 Horní Bříza. Informace: Miluše Šmídlová, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 19 663 Kč

Obsluha zařízení na zpracování sběrných surovin (kromě kovového odpadu) Operátor. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19663 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Operátor výroby pracuje na jednotlivých pracovištích (odporové svařování, svařovací roboty, montáž). Je zodpovědný za kvalitu své práce a stanovený výkon. Svářečský průkaz pro tuto pozici není nutný. , PROFIL ÚSPĚŠNÉHO KANDIDÁTA:, - základní vzdělání , - manuální zručnost , - zodpovědnost a pečlivý přístup , - ochotu pracovat ve třísměnném provozu , Místo výkonu práce: Plzeň, Nabízíme:, prémie, 13. plat, podnikové stravování, příspěvek na dopravu, dovolená navíc, extra příplatky za přesčas a práci o víkendu. Pracoviště: Viza auto cz, s.r.o., Podnikatelská, č.p. 1153, 301 00 Plzeň 1. Informace: Šárka Caithamelová, +420 378 319 123(8-16h).

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 22 000 Kč

Specialisté v oblasti logistiky Procurement Officer. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Plzeňská 1067, Třemošná, kontakt: e-mailem. Pracoviště: Integrated micro-electronics czech republic s.r.o., Plzeňská, č.p. 1067, 330 11 Třemošná. Informace: Miroslava Michálková, +420 733 120 212.

Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 13 500 Kč

Pracovníci pro ruční praní a žehlení pracovníci pro ruční praní a žehlení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Žatecká 864, Kralovice, Úřední hodiny pro uchazeče o zaměstnání St. 13:00- 15:00. Kontakt předem objednat po telefonické domluvě. Mykhaylo Sutula, tel: 728 117 544. , Požadavky na uchazeče:, - fyzicky náročná práce, - spolehlivost, - bezúhonnost. Pracoviště: Ergotech s.r.o. - provozovna kralovice, Žatecká, č.p. 864, 331 41 Kralovice. Informace: Mykhaylo Sutula, +420 728 117 544.


Ilustrační foto.

K zápisům do prvních tříd se chystá 1600 dětí

Fotbal - Divize A: Senco Doubravka - MFK Dobříš
9

Série šesti remíz v řadě ukončena! O výhře Senka rozhodl Ungr

Jelen Standa čeká na převoz do prezidentské obory

Šumava – Jelen Standa, který začátkem února napadl turistu v návštěvnickém centru Národního parku Šumava na Kvildě, je stále na Šumavě.

Nová hřiště na Petříně jsou na dosah. I díky dárcům

Plzeň – Peníze dali i malí kluci, vybrali úspory z kasičky.

AKTUALIZOVÁNO

Žena zaútočila kyselinou, zasahoval i vrtulník

Plzeň – U jednoho z nočních podniků došlo dnes ráno před devátou hodinou k napadení několika osob chemickou látkou, zřejmě kyselinou.

Restaurátoři obnoví mariánský sloup v Plzni

Plzeň - Poškozený mariánský sloup na plzeňském náměstí Republiky čeká další obnova. Kulturní památku teď zkoumají restaurátoři. Oprava vyjde na přibližně dva miliony korun a potrvá nejméně dva roky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT