Na slavnostním aktu v Dokumentačním centru areálu říšských sjezdů NSDAP v Norimberku byli vyhlášeni vítězové v kategoriích text, audio a multimédia a Zvláštní ceny Mileny Jesenské.
Jednu z cen si odnesla i dvojice Olga Komarevtseva a Veronika Kupková. Druhá jmenovaná je mj. absolventkou plaského gymnázia a ZČU Plzeň, momentálně vyučuje na gymnáziu v Kadani, ale bydlí v Kralovicích. „Olga je z Ruska, vystudovala v Petrohradě filmovou a divadelní tvorbu, a setkaly jsme se poprvé v saské organizaci Grüne Schule grenzenlos e.V., kde jsme obě pracovaly v rámci Evropské dobrovolné služby,“ představila spoluautorku Veronika Kupková.
„Cenou chceme podpořit novinářky a novináře, kteří i přes sílící protivítr odolávají populistické zkratkovitosti, přestože právě ta zažívá konjunkturu ve všech oblastech – v politice, společnosti i médiích“, uvedl Tomáš Jelínek, ředitel Česko-německého fondu budoucnosti.
Ceny byly uděleny za nejlepší příspěvek v českém a nejlepší příspěvek v německém jazyce.
Komarevtseva s Kupkovou byly oceněny v kategorii „multimédia“. Odsunuté i zůstavší sudetské Němce nechaly ve svém filmu Generace N – Čechoněmec vyprávět o jejich zkušenostech z období po roce 1945. „Díky své vlastní iniciativě a silným lidským výpovědím protagonistů filmu autorky dané téma přiblížily jak německému tak i českému publiku,“ odůvodnila rozhodnutí porota.
„Z ceny mám velikou radost, i když musím přiznat, že do euforie mě přivedla už premiéra filmu, během které se nám podařilo naplnit multikino v Chomutově,“ uvedla absolventka plaského gymnázia. „Ve chvíli, kdy publikum začalo spontánně tleskat uprostřed filmu po slovech jednoho z pamětníků, se mi tajil dech,“ sdělila Veronika Kupková. „Ocenění považuji za důležité hlavně vůči aktérům filmu, pro které je to veliké zadostiučinění. Doufáme, že náš film přispěje ke smíření mezi oběma národy,“ dodala Kupková.
Od své premiéry v prosinci 2016 se autorkám podařilo film prezentovat každý měsíc a promítnout ho v řadě českých i německých měst (Kralovice, Brno, Chomutov, Bad Kissingen, Mnichov, Dalborn atd.). „Naposledy jsme zaplnili sál v Bärensteinu, který leží přímo na hranici mezi Saskem a Českou republikou, a další zájemci o projekce se stále hlásí,“ těší Kupkovou.
Film, který vznikl díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti a regionu Mittelsachsen, je určený pro vzdělávací účely a je možné ho shlédnout i online na YouTube.
O cenu se ucházelo více než 70 příspěvků z nejvýznamnějších médií v obou zemích.