U příležitosti odborné konference Technologie v diabetologii 2010, která se konala od 7. do 9. října v Darové u Plzně, to sdělil Zdeněk Rušavý, vedoucí diabetologického a nutričního centra I. interní kliniky v Plzni. Konference se věnovala budoucnosti léčby tohoto onemocnění a novým technologiím.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistik ČR (ÚZIS) je Plzeňský kraj na druhém místě v počtu nově hlášených nemocných diabetem. „Hlavní příčinou je nadváha obyvatel, která vede k diabetu druhého typu. S tím se také setkávám v ordinaci daleko častěji než s diabetem typu prvního, který je způsobený autoimunitní poruchou,“ vysvětluje plzeňská odborná lékařka Judita Machová.

Jen v České republice je nyní asi 800 tisíc pacientů s diabetem, jejich počet se za posledních 30 let více než zdvojnásobil a stále prudce stoupá. Registr pacientů léčených inzulinovou pumpou, který zahraniční odborníci tolik obdivují, vznikl v ČR v roce 1998. „Výsledky sebrané během 12 let ukazují dlouhodobé a významné zlepšení kompenzace diabetu bez nárůstu hmotnosti,“ říká Rušavý.

V roce 1999 byl objeven kontinuální monitor glykémie. Je zaveden v podobě jehly z umělé hmoty do podkoží a pacient může sledovat vývoj své hladiny krevního cukru, glukózy v krvi v čase. Odborníci věří, že přístroj bude měřit krevní cukr a ovládat inzulinovou pumpu, která bude aplikací inzulinu hladinu cukru normalizovat. Dnes už existují technologie, které spojují léčbu touto pumpou a kontinuální monitorování hladiny cukru. Systém má schopnost automaticky dočasně přerušit dávkování inzulinu z pumpy v případě přílišného poklesu hladiny cukru v krvi. Tím je pacient chráněn před rizikem závažného snížení hladiny cukru, tedy hypoglykémie i ve spánku, kdy nemůže sám reagovat.