Unikátnost výrobků však lidé mohou stále obdivovat díky sběratelům, kterým se staré sklo stalo koníčkem. Mezi ně patří i Hana Štollová ze Stříbra, která svou sbírku parfémového a bižuterního skla vystavuje v těchto dnech na půdě Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje v Plzni.

„Lidé si zde prohlédnou historické toaletní sklo, ale také současné luxusní sklo firmy Halama ze Železného Brodu," říká Štollová. Výrobky této firmy nejsou součástí expozice náhodou.

„Ta firma byla založena v roce 1932 a už v roce 1936 vyvážela své luxusní sklo do světa. Jejich výrobky měly ve světě obrovský úspěch. V roce 1948 se však firma také dočkala znárodnění. Ovšem jako jediné firmě u nás se jim po revoluci podařilo dohledat velkou část svých forem a v roce 1994 začali opět vyrábět. Dnes dělají a vyvážejí skla zejména pro zahraniční trh, většinou do arabských zemí," vysvětluje Štollová.

Expozici ve vědecké knihovně však přece jenom vévodí ona starší skla. „Účelem výstavy je ukázat právě to staré historické toaletní sklo. Lidé ale mají možnost posoudit staré a současné sklo z produkce jedné firmy," říká Štollová, která sběratelskému hobby propadla před třinácti lety. „Máme to v rodině. Můj dědeček byl sklář, vyučil se v Harrachově, takže roli hraje genetika. Já jsem v tom odmalička vyrůstala a ke starým sklářským výrobkům mám dodnes hodně blízko. Vždyť se na to podívejte, jsou to krásné kousky," ukazuje na vitrínu.

Největšího věhlasu ve světě se na přelomu století a za první republiky dostalo sklárnám v Jizerských horách, například v Harrachově či Jablonci nad Nisou. Toaletní a dekorativní sklo se ale vyrábělo i na západě Čech, například v Heřmanově Huti nebo v Karlových Varech.

„Parfémové sklo byl v naší zemi vždycky fenomén. Vinou znárodnění v roce 1948 mnoho německých firem ukončilo svou výrobu a bylo sloučeno do národních podniků. Výroba toaletního skla v poválečné době poklesla. S odsunem německého obyvatelstva odešlo i mnoho sklářů, kteří si s sebou vzali i fortelnost, která se týkala opracování různých sklovin," dodává Štollová.

Výstava je k vidění do třináctého února.