V Plzeňském a Karlovarském kraji je teď na prodej osm drážních nemovitostí a dalších 74 je k pronájmu.

Pokud jde o ty prodávané, v drtivé většině případů se podle mluvčí ČD Radky Pistoriusové jedná o menší nemovitosti. Sklady, dílny, kůlny, garáže. „Stejně tak pozemky jsou vhodné jen jako zahrádky, komunikace nebo pro rozvoj drobných podnikatelských aktivit. Tomu se přizpůsobuje strategie prodeje. Je zřejmé, že mezi zájemci už nebudou podniky nebo organizace, ale spíše drobní kupci," konstatuje mluvčí.

Bývalých výpravních budov je v nabídce minimum, v západních Čechách momentálně jedna v Domažlicích a jedna v Plešnicích. Prodávají se obtížněji kvůli takzvaným hmotným břemenům.

Například v přízemí provozní části plešnické budovy zůstaly technologie pro ovládání a řízení provozu na trati. „To prodej ztíží," míní starosta Josef Wočadlo a dodává, že obec o budovu dříve zájem měla, dnes už ji ale nechce. „Před pěti šesti lety jsme se dozvěděli, že nádraží přestane fungovat. Jenže než přišla nabídka, stav budovy se zhoršil. Obec už zájem nemá, ale přáli bychom si, aby se zájemce našel a z naší někdejší chlouby se nestala ostuda," říká.

Například ve Zbirohu se to povedlo. Poslední vlak na tamním nádraží zastavil v roce 2014, vloni budovu koupil muzikant z Austrálie. „Její využití je teď v jeho gesci. Hovořil například o kavárně, o pořádání výstav, má tam také tři byty," přiblížil starosta Zbirohu Milan Rusek.

Káva, výstavní síň, jídlo. Podobný osud by mohl potkat i bývalé Bistro u Draka ve Svojšíně. ČD se ho také pokoušejí udat. „Vážně o něm přemýšlím," prozradil muž, který si zatím nepřeje být jmenován. „Samozřejmě by to chtělo velkou investici, ale pokud by se podařilo bistro oživit… Plány bych měl."

Seznam nabízeného majetku doplňují ČD průběžně. „Každou zbytnou nemovitost je nutné k prodeji připravit. Vyřešit majetkoprávní vztahy, vyžádat si souhlas SŽDC a vypracovat nezávislý znalecký posudek. Teprve pak smí být nabídnuta," vysvětlila mluvčí Radka Pistoriusová.

Dráhy mají pro prodej své vlastní makléře. „Není potřeba vybírat jen ze zveřejněných nabídek. Jestliže někdo hledá objekt či pozemek například k podnikání, může se na makléře obrátit. Mají k dispozici celé portfolio, a když najdou vhodnou nemovitost, k prodeji ji připraví," dodala mluvčí.