Do barev české trikolóry se oblékne plzeňská radnice, budova konzervatoře a Měšťanské besedy v Kopeckého sadech, stěna v Mlýnské strouze s portrétem Václava Havla, budova Nového divadla, historická brána Plzeňského Prazdroje nebo řada středních škol a gymnázií. Všechny objekty se rozsvítí 17. listopadu 2021 v 17:11 hodin, v Kopeckého sadech navíc zazní píseň Modlitba pro Martu.

Město si události 17. listopadu připomene také položením květin ve 14 hodin u Lavičky Václava Havla v Šafaříkových sadech a následně u Památníku obětem komunistického teroru na Anglickém nábřeží před centrální Komerční bankou.

Nasvícením několika míst a objektů se město se svými partnery zapojují do výzvy neziskové organizace „Díky, že můžem!“ a její celorepublikové připomínce sametové revoluce. Cílem je vyslat společnosti zprávu, že hodnoty svobody a demokracie jsou stále živé.

17. listopad je českou vládou ustanoven jako státní svátek. V roce 1939 došlo k uzavření českých vysokých škol, o 50 let později připomínka nacistických represí přerostla v demonstraci proti komunistickému režimu.