Den otevřených dveří pořádala v sobotu Česká pošta u příležitosti 20. výročí zprovoznění Sběrného přepravního uzlu v nové budově v Křimicích. „Přišlo přes 500 návštěvníků, kteří mohli vidět v rámci komentovaných prohlídek jednu z částí logistického srdce České pošty největší třídírnu v Plzeňském kraji,“ sdělil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Třídírnu si přijel také prohlédnout Jaromír Kraus z Rokycan, který sbírá známky a kdysi na poště pracoval jako brigádník. „Sbírám kde co, ale známky mě fascinovaly od dětství, když jsem našel jednu starou v šuplíku. Dnes jich mám stovky. Někdo sbírá pouze známky s jedním motivem, já nikoliv,“ vyprávěl Kraus. Pro zájemce bylo připraveno speciální razítko.

Návštěvníky lákaly také pošťácké vozy, do nichž se mohli posadit. „Každý měsíc najezdíme 250 tisíc kilometrů. V Křimicích zaměstnáváme sto řidičů,“ řekl vedoucí odboru poštovních kurzů silničních Daniel Navrátil.

V třídírně se pracuje především v noci. „Dříve se třídilo v poštovních vlacích za jízdy, teď už dvacet let třídíme pro Plzeňský a Karlovarský kraj tady,“ popisovala průvodkyně Stanislava Sekerová.

Česká pošta má v celé České republice celkem osm třídíren, největší v Praze v Malešicích. „Když jde všechno dobře a jsou dobře viditelné čárové kódy, za hodinu vytřídíme 3500 balíků. Průměrně je to kolem 2700 balíků,“ doplnila Sekerová. Loni Česká pošta vytřídila na balíkovém třídiči celkem osm milionů tři sta tisíc zásilek.