Pracovníci bavorských úřadů práce jsou v Plzni na roztrhání. Od května dojíždějí vždy první tři středy v měsíci do své provizorní kanceláře na Úřadu práce v Kaplířově ulici, kde lidem radí při hledání práce v Bavorsku.  Zájem o jejich službu je veliký.

„Chtěl bych pracovat ve zdravotnictví, ale bral bych cokoliv, co by se za pěkné peníze naskytlo," říká František Štěpán, který vystudoval střední zdravotnickou školu. Na Úřad práce si zatím přišel poslechnout informační přednášku, kterou mají bavorští úředníci pro Plzeňany připravenou.

Ta začíná v devět hodin dopoledne a zúčastnění se při ní například dozvědí, kde na internetu vyhledávat pracovní místa či co je potřeba udělat pro to, aby Čechům práci zprostředkoval příslušný Úřad práce v Bavorsku.

„Je nezbytné vyplnit formulář, podle uvedených kritérií pak německý úřad uchazečům hledá práci," vysvětluje poradkyně Karin Hartung z Weidenu, kde je aktuálně přes tisícovku volných pracovních míst. „Ten, kdo má zkušenosti z oboru a jazykové dovednosti, má práci téměř jistou," dodává Hartung. Zájem je  hlavně o pracovníky ze zdravotnictví, gastronomie a technických oborů.

Kdo se chce s úředníkem poradit o své konkrétní situaci, může se na něj obrátit přímo v jeho plzeňské kanceláři, kde je k dispozici do čtyř hodin odpoledne. Postupně se zde střídají poradci z Weidenu, Schwandorfu a Deggendorfu.

„Protože se nyní Německo potýká s nedostatkem pracovních sil, snaží se zaměstnavatelé svým pracovníkům co nejvíce pomoci, třeba i při hledání ubytování," vysvětluje Hartung.

Zájem Plzeňanů o práci v Bavorsku je značný. Jen přednášku si včera přišlo poslechnout na padesát lidí, desítka z nich následně čekala před kanceláří na osobní setkání.

Pro Čechy pracující v Bavorsku je výhodné mít status takzvaného pendlera, to znamená, že do práce za hranice víceméně dojíždějí a alespoň jednou týdně se vrací zpět do Česka. V takovém případě mají pracující zajištěnou zdravotní péči na obou stranách hranice.