Čtveřice skalních fanoušků z Plzeňska nesmí chybět u zatím nejdůležitějšího zápasu sezony svého klubu. Stejně jako nechyběli například v Miláně, v Gelsenkirchenu nebo Neapoli. A samozřejmě na žádném zápase Viktorie v české lize, doma nebo venku.

Ve středu v půl třetí ráno sedli s partou kamarádů z kotle Viktorky v Plzni do autobusu a půl hodinu před polednem dorazili do Mariboru.

Nebyli zdaleka sami. Desítky fanoušků jste mohli potkat v historickém centru Mariboru už dopoledne. Procházeli se ulicemi, aby se pak usadili za stoly venkovních restaurací.

Stejně jako naše čtveřice.

Petr Hamberger a Michal Rjabi z Líní, Jakub Antoš ze Stoda a Filip Marcel z Merklína si vybrali venkovní posezení restaurace Štarjec. Ochutnali místní pivo, ale nadšeni z něj nebyli. „To se nedá pít, plzeň je plzeň," prohlásil Petr Hamberger neboli Hambi.

Do zápasu v té chvíli zbývalo skoro osm hodin, a tak podle nich dojde i na procházku městem, které má necelých 120 tisíc obyvatel. „Určitě si to tady prohlédneme," slibuje Hambi.

„To jó, procházka, stejně skončíš v mekáči," smějí se kamarádovi ostatní.

Čtveřice skalních fanoušků věří, že veselá nálada je neopustí ani večer po zápase. Shodně tipují vítězství Viktorie a postup do základní skupiny Ligy mistrů.

„Viktorka vyhraje 2:1 a jeden gól dá Tecl," shodně tipují Hambi a Filip Marcel.

Jakub Antoš věří ve výhru 2:0, zatímco Michal Rjabi tipuje, že odveta skončí stejným výsledkem jako první zápas v Plzni, to znamená výhrou Viktorie 3:1.

Při cestách za zápasy svého klubu zažijí i dobrodružné chvíle. „Třeba letos v létě jsme vyrazili do Rakouska na zápas Viktorky dost nepřipraveni, neměli jsme s sebou ani euro, jenom české koruny. Při zpáteční cestě nám docházel benzín, potřebovali jsme natankovat a nebylo kde peníze rozměnit. Naštěstí jsme potkali nějaké Čechy a ti nám peníze vyměnili," vzpomíná už s úsměvem Hambi.

A koho by si parta z Plzeňska přála v případě postupu Viktorie za soupeře v základní skupině?

„Dva hvězdné kluby a jednoho hratelného, abychom postoupili alespoň na do jarní části Evropské ligy," shodují se.

„Přál bych některý klub z Anglie, Arsenal nebo Manchester United," říká Michal Rjabi.

„A raději než Bayern bych uvítal Dortmund. Kvůli jeho fanouškům a skvělé atmosféře na stadionu," dodává Jakub Antoš.

Mezitím fanoušků na náměstí přibývá a centrem Mariboru se vzápětí ozývá: Viktorká, Plzéň, červená, modrá.
Po pár minutách vám připadá, že jste v plzeňské Doosan Areně.

Skandování umlčí až hustý liják, linoucí se z černých mraků.

Pomohou fotbalistům Viktorie hlasivky více než šesti stovek jejich fanoušků i večer na stadionu Ljudski vrt?