„Počet hostů se meziročně zvýšil až o polovinu. Sedmdesát procent z naší klientely jsou cizinci,“ uvedl ředitel hotelu Central Ludvík Holman. Nejvíce se tady ubytovávají Němci, Italové a Holanďané.

O pětadvacet procent více lidí přenocovalo v hotelu Palace. „Myslím si, že je to nejen díky ekonomickému růstu, ale také kvůli akcím týkajícím se kandidatury Plzně na Evropské hlavní město kultury 2015. Lidé o tom ví, a i proto v některých případech do Plzně cestují. Každopádně je dobře, že se něco děje,“ pochvaluje si Jan Maršič z hotelu Palace.

Pokles naopak zaznamenali v hotelu Courtyard by Marriott Pilsen. Ten byl ale způsobený tím, že vloni tady nocovali účastníci mistrovství světa v hokejbale. „Letos to zatím žádná větší akce nenahradila,“ sděluje obchodní ředitel hotelu Milan Švára. Zaměřují se tu především na korporátní klientelu.

„Teď v létě tu máme ale i dost turistů. Většinou u nás převládá česká klientela, ovšem jezdí k nám například i Němci, Holanďané nebo Angličané,“ doplňuje Švára. Obsazeno už v hotelu podle jeho slov mají mezi sedmadvacátým a osmadvacátým srpnem, kdy se v západočeské metropoli uskuteční Pilsner Fest.

Ani hotelům, které zaznamenaly nárůst, ale v mnoha případech zvýšení klientely nepřineslo lepší zisky. To způsobil fakt, že řada ubytovacích zařízení kvůli ekonomické krizi ceny za nocleh výrazně snížila.

Turistické cíle v Plzni hlásí stabilní návštěvnost. „Přesná čísla za červen ještě nemáme, ale bylo to zhruba podobné jako v minulém roce. Možná o trochu nižší, protože někteří lidé čekali, až budou zpřístupněné nové africké a asijské expozice,“ říká Martin Vobruba z plzeňské zoo. Podle údajů z plzeňského magistrátu je červnová návštěvnost zhruba na stejné úrovni jako v loňském roce. „Převládají domácí turisté, méně je těch anglicky hovořících,“ konstatuje Zdeňka Kubalová z Odboru prezentace a marketingu plzeňského magistrátu.