Město se totiž stalo na tři dny hlavním městem všech strašidelných bytostí. Přímo v centru Plzně se odehrával již osmnáctý ročník Historického víkendu.

„Mám tuto akci moc ráda. V kostýmu chodím každý rok, vždyť to za tu legraci přeci stojí," vysvětluje Červená dáma alias Vlastimila Loudová. Její dcera Hana, v kostýmu Fialové dámy, souhlasně přikyvuje: „Je to tak, máma chodí opravdu poctivě a mě bere vždy s sebou. Byla jsme tu dokonce už v kočárku, tenkrát převlečená za Modrou kočičku." Hana Loudová tak poctivě prošla všemi ročníky, kromě toho prvého, kdy ještě nebyla na světě. A od svého narození již rok co rok straší v červnu na plzeňském náměstí.

„Dnešní počasí je pro nás čerty výborné, cítím se jako doma v pekle, jen nohy mi ještě trochu zábly, tak jsem si musela vzít přezutí s chlupem dovnitř," komentuje s úsměvem horké počasí čertice, která vyhrála jednu z hlavních cen za svůj povedený kostým.

Vedro, které prostoupilo celý víkendový program, bylo znát i na únavě některých účastníků. „Je v tom šílený horko, nemůžu skoro dýchat," posteskl si severský rytíř Robert v krásném kostýmu plných kožešin. Záviděl mu vskutku málokdo.

„Horko bylo opravdu náročné, ale mnohem lepší než v loni, kdy nás vyhnala z programu bouřka," komentuje letošní ročník Alena Kozáková z Nadace 700 let města Plzně, která je jedním z hlavních organizátorů celé akce.

Víkendové vedro se určitě podepsalo i na letošní menší účasti masek. Jejich počet se nedotkl rekordní hranice, kdy v roce 2009 jich na plzeňské náměstí dorazilo strašit na 4 402. Přesto se náměstí hrůzostrašnými bytostmi jen hemžilo, a kdo neměl odvahu se obléci do masky, přišel alespoň s děsivě pomalovaným obličejem, upířími zuby či pavouky na tričku.

Po setmění se pak celý průvod za zvuků bubnů a svitu loučí vydal na průvod plzeňskými ulicemi.