I takové výmluvy používali při letních kontrolách majitelé hospod a restaurací v západních Čechách, kteří zaměstnávali pracovníky na černo.

„Běžně se vymlouvají také na to, že zaměstnanec u nich začal pracovat teprve ráno, takže ještě nestačili napsat patřičné doklady, na výpomoc kamaráda bez odměny nebo na práci na zkoušku,“ vyjmenovává vedoucí inspektor Oblastního inspektorátu v Plzni Miroslav Duchek.

V Plzeňském a Karlovarském kraji provedli inspektoři k prvnímu srpnu dohromady 682 kontrol. Ukončeno bylo prozatím 191 kontrolních spisů. Celkový objem navrhovaných sankcí se vyšplhal na tři a půl milionu korun. Mezi nejčastější prohřešky patřilo kromě práce na černo i nedodržení zaručené mzdy zaměstnanců, nevedení řádné evidence odpracované doby či neproplácení příplatků.

Inspektoři, kteří kontroly prováděli společně s policisty a zaměstnanci Úřadu práce, museli často čelit slovnímu napadání nejen ze strany zaměstnanců, ale také od hostů provozoven. „V řadě případů zaměstnanci, kteří neměli v pořádku doklady, utíkali před kontrolním týmem oknem do zahrady. Provozovatelé se také navzájem varovali, že nejspíše kontrola dorazí i k nim,“ popisuje úskalí, s nimiž se inspektoři potýkali.

Výše sankcí se nejčastěji pohybovala od deseti tisíc do třiceti tisíc korun. „V jednom podniku jsme zjistili sedm nelegálních zaměstnanců, studentů hotelové školy, kteří si tam chodili přivydělávat. Tam jsme uložili sankci kolem sta tisíc korun,“ sděluje Duchek. Majitelé se mohou proti pokutě odvolat.