Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Černé svědomí' na kolejích

Plzeň - „Máte to rádi načerno? Abyste se nepřipálili!“ říká na plakátu načerno natřený muž. Jiný stojí nahý v papírové krabici olepené nálepkami exekutorů. Pod ním je nápis: „Chcete vybílit byt? Jezdíte-li načerno, může se vám to stát.“

3.4.2012 4
SDÍLEJ:

Nejen tramvaj, ale i revizoři mají upozorňovat na problém Plzeňských městských dopravních podniků s cestujícími jezdícími bez platné jízdenkyFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Další podobné slogany na plakátech i ve zvukové podobě v rádiích budou součástí nové osvětové kampaně Plzeňských městských dopravních podniků. Jejím nejnápadnějším nástrojem je potom načerno natřená tramvaj „Černé svědomí“, kterou podnik včera představil veřejnosti.

Kampaň bude probíhat následujícího půl roku a má tři cíle: Prevenci, represi a podle dopravních podniků má být i poděkováním těm, kdo si lístky kupují.

V současné době totiž finanční ztráty způsobené černými pasažéry podle podniku prý činí až 20 milionů korun. Právě za takovou sumu by se dala pořídit nová tramvaj Vario nebo šest nových dvanáctimetrových trolejbusů.

Navíc počet černých pasažérů v Plzni rok od roku stoupá. V roce 2010 představovali 1,6%, zatímco loni už 2,13% všech pasažérů.

„Když jsem byl mladší, párkrát jsem načerno jel, a nikdy jsem neměl dobrý pocit. Kromě strachu z chycení revizorem jsem měl i černé svědomí,“ říká jeden z autorů kampaně, herec a režisér Vilém Dubnička. Podle něj je koupě lístku slušnost a jízda načerno krádež . I proto nazval tramvaj „Černé svědomí“.

„Zajímalo by mě, jestli autoři kampaně uvažovali, jakými slovy teď budeme označovat skutečnou trestnou činnost,“ nepovažoval slovní spojení za šťastné Aleš Kavalír, pozvaný za společnost Člověk v tísni.

V rámci kampaně se rozšíří i počet revizorů. Šest z nich bude jezdit tramvajemi ve stejnokrojích s logem dopravních podniků a budou cestujícím poskytovat informace.

„Jejich účast bude mít preventivní charakter,“ vysvětluje generální ředitel Michal Kraus, který tramvaj představil v černém obleku s černým kloboukem.

Podle Krause se snad jen „blázen nechá chytit revizorem v uniformě.“ Praxe neuniformovaných revizorů ale nekončí. Těch by mělo zůstat ve službě 21.

Jednou z novinek pro cestující je od dubna i rozlišování mezi černým a tzv. šedým pasažérem. Revizoři by měli individuálně posuzovat jednotlivé případy. Člověk, kterému propadne lístek například následkem zpoždění spoje, by tak nově nemusel platit plnou výši pokuty.

Přítomnost revizorů ve stejnokrojích by měla sloužit i cestujícím k lepší orientaci. Revizoři proto prošli školením: „Je důležité, abychom byli vidět,“ říká jeden z nich, Tomáš Schejbal, a dodává: „Naším úkolem nebude jen chytat černé pasažéry, ale měli bychom i poradit.“

Dopravní podnik také bude od dubna obesílat rodiče černých pasažérů, kterým ještě nebylo 18 let. Za dosavadní praxi, kdy podnik neinformoval rodiče černých pasažérů starších 15 let a rovnou posílal žaloby na soud, byl opakovaně kritizován.

Kritizována je i výše jízdenky, kterou je možné zakoupit u řidiče. Podle Krause ale cena 30 korun vychází z nákladů.

V porovnání s jinými krajskými městy má ale Plzeň nejširší nabídku různých lístků. Lístek je možné koupit u řidiče, pomocí SMS zprávy, přes kartu Plzeňské jízdenky, přes Plzeňskou kartu nebo klasickou papírovou jízdenku v trafice. Ta je zatím jen nepřestupná a stojí 18 korun.

K ní by do budoucna měla přibýt i 24hodinová papírová jízdenka. „Její vývoj trval déle, protože jsme museli zabezpečit technologii proti falšování,“ upřesňuje Kraus.

Celá kampaň bude vrcholit v září a jeden z jejích autorů, herec Vilém Dubnička, si slibuje, že by lidé mohli vnímat dopravní podnik jako normální firmu. Podle něj se v normální „kulturní společnosti za služby platí.“

Srovnání cen

České Budějovice
přestupní lístek 20 minut 13 Kč, 60 minut 16 Kč, 24 hodin 50 Kč Černý pasažér: Cena jízdného + 1000 Kč přirážka.*

Karlovy Vary
nepřestupní lístek 18 Kč,
přestupní 60 minut 25 Kč,
24 hodin 80 Kč
Černý pasažér: Cena jízdného + 1000 korun přirážka.*

Plzeň 
nepřestupní lístek 18 Kč,
přestupní 30 minut 16 Kč**, 
24 hodin 60 Kč** 
Černý pasažér: Cena jízdného + 1000 korun přirážka.*

* Při zaplacení s prodlevou.
** Při použití Plzeňské jízdenky.

Autor: Vít Poláček

3.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Fotbalisté Viktorie Plzeň po výkonu plném chyb prohráli v Lucernu v utkání Evropské ligy FC Luganu 2:3.

Viktoria padla, finiš přišel pozdě

Skříňky do škol

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Vencu posadím na zadek, říká boxer Pavel Šour

Plzeň - Souboj Pejsar vs. Šour o boxerský pás mistra ČR v těžké váze profesionálů bude v prosinci.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Divadelník Budil má výročí

Plzeň – Dnes (19. října) uplyne 170 let od narození Vendelína Budila, muže, který je patronem plzeňského divadla.

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Plzeň – Velké divadlo uvede zítra od 19 hod. operu Medea v titulní roli s Ivanou Veberovou. Deník ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení