Černé oči, jděte spát, Dobrú noc, má milá, Plzeňská věž převyšuje kopce nebo Žádný neví, co jsou Domažlice znělky těchto lidových písní slýchají cestující při informačních hlášeních na vlakových nádražích v Plzeňském kraji. Oblíbeným znělkám ale bude za čas konec.

Správa železnic se je totiž rozhodla s novým jízdním řádem, který bude platit od prosince letošního roku, zrušit.

Podle tiskové mluvčí Správy železnic (SŽ) Nely Friebové budou všechny znělky postupně sjednoceny do univerzálního gongu. „Souvisí to se zkrácením a zjednodušením hlášení, protože zejména ve velkých uzlech jde o nepřetržitou smršť znělek a hlášení, které tak cestující nemohou stačit vnímat. Účinnost opatření je předpokládána od jízdního řádu 2020/2021,“ vysvětlila Friebová.

František Koucký z Plzně se narodil v klatovské porodnici 21. února v 8:15 hodin (3700 g, 51 cm). Pohlaví svého druhorozeného miminka věděli rodiče Zuzana a Václav dopředu. Na malého brášku se doma těší sedmiletý Vašík.
FOTO: Právě jsme se narodili

PETICE PRO ZNĚLKY

Proti rozhodnutí SŽ se však ohradil Spolek ŽelPage, který sepsal petici, ve které požaduje ponechání znělek na nádražích v celé České republice. Petici už podepsalo přes dva a půl tisíce lidí. „Záleží nám na tom, aby byly znělky zachovány. Funguje to už desítky let a je dobré, že mnoho měst má svou specifickou znělku,“ řekl Deníku za ŽelPage Vojtěch Bernát.

Spolek vidí důvod zrušení melodií hlavně ve finanční stránce. „Platí se za ně a v dnešní době se šetří téměř na všem. Je to ale obrovská škoda, protože v zahraničí specifické znělky stále fungují,“ dodal Bernát.

Třeba na domažlickém nádraží potěší cestující při čekání na vlak před informacemi o příjezdech a odjezdech regionální píseň Žádný neví, co jsou Domažlice. „Byla by obrovská škoda znělku zrušit, k Domažlicím tahle písnička neodmyslitelně patří. Petici na internetu rozhodně podepíšu,“ reagovala Milada Seidlová z Klenčí pod Čerchovem.

Ilustrační foto.
Muž se vrhl na zfetovaného zloděje, nezalekl se ani pistole

VĚŽ UŽ NEPŘEVÝŠÍ

Podobný názor má také Plzeňanka Jitka Šimková. „Myslím si, že specifická melodie ozvláštnila každou zastávku, tudíž mě mrzí, že Plzeň přijde o svou typickou Plzeňská věž převyšuje kopce,“ řekla Šimková.

Zrušení se týká také nádraží v Horažďovicích, kde zní lidovka Černé oči, jděte spát nebo stanic v Klatovech, Blovicích, Nepomuku a Stodě. Tam cestující už roky poslouchají Dobrú noc, má milá.