„Registrujeme nárůst až o 15 procent. O byty je v Plzni obrovský zájem, poptávka převyšuje nabídku a tomu odpovídá i jejich cena," vysvětlila cenový rozdíl ředitelka plzeňské realitní kanceláře Pubec Michaela Džupinová.

Výhodné hypotéky

Vysokou poptávku po nových bytech v Plzni potvrdil Deníku i Michal Hašek z realitní kanceláře RE/MAX. Z hlediska atraktivity podle něj převažují Slovany, kde ale lidé za byty zaplatí běžně o 200 tisíc korun více než v jiných částech Plzně.

Naopak nejlevnější byty se dají koupit na Vinicích. I zde ale podle Haška zájem o bydlení stále stoupá. „Zhruba 70 až 80 procent kupujících dnes tvoří mladí lidé," řekl Hašek.

Za vysokým zájmem o nové byty stojí podle něj především nízká cena a dostupnost hypoték, které si dnes může dovolit stále více lidí. Vysokou poptávku si vysvětluje dobrou dostupností hypoték i Džupinová. „Lidé peníze mají a investují je právě do bytů. Jejich cena za metr čtvereční se liší podle velikosti. U nových bytů se cena pohybuje mezi 38 a 42 tisíci korun za metr čtvereční," informovala Džupinová.

Ceny jdou nahoru

Nové byty za podobné ceny nabízí i RE/MAX. Trend je ale podle Haška takový, že se ceny stále zvyšují. „U bytů 1+1 nebo 2+kk je měsíční nárůst zhruba o 60 až 70 tisíc korun," řekl Hašek.

Obrovského zájmu o nové byty využili také investoři. Například v Sukově ulici vznikne celý blok budov. „K výstavbě nás vedla vysoká poptávka. Momentálně začíná stavba prvních dvou budov," uvedla Mária Jirásková ze společnosti Daramis, která za projektem Unicity stojí.

„Už první měsíc po zveřejnění nabídky bylo 60 procent bytů prodáno," dodala s tím, že první budovy z celkových osmi by měly být hotové v březnu 2018.

Kromě dvou největších bytů je vyprodaný také nový bytový dům, který vyrostl v atraktivní lokalitě u Kalikovského mlýna. „Byty jsme začali prodávat v dubnu 2015 a koncem roku už nebyla nabídka aktuální. Dnes už je většina bytů předána majitelům," řekl Michal Hašek z realitní kanceláře RE/MAX, která prodej u Kalikovského mlýna zajišťuje. Novostavby, ve kterých se nacházejí převážně menší byty, zde budou celkem tři. Jak Hašek podotkl, už nyní se realitní kanceláři ozývají zájemci o bydlení v druhém domě, který je momentálně ve výstavbě.

Projekty pro lidi

V nových projektech se podle ředitelky realitky Pubec promítají požadavky kupců. „Lidé vyhledávají střední byty 2+kk o velikosti kolem 50m2. Takových je v nových domech hodně," řekla Džupinová. Podle ní by se ale nemělo zapomínat i na další klientelu. „Stále je velké množství zákazníků, kteří chtějí větší byt 3+1, a i když takové v projektech jsou, je jich málo," uvedla.

Město není pozadu

V Plzni nestaví jen soukromí investoři. Město chce v Zátiší během sedmi let vybudovat 18 domů se 195 byty. V lokalitě po pravé straně Domažlické ulice za čerpací stanicí Tank Ono by měly vzniknout malometrážní sociální byty pro zdravotně postižené či matky samoživitelky s nízkými příjmy.