Dvaatřicetiletá Markéta Slámová si s přítelem chtěla koupit zrekonstruovaný byt o velikosti 2+1 v Plzni za necelých pět milionů. I přesto, že mají našetřený milion korun, potřebovali by si půjčit čtyři miliony, to si ale kvůli vysokým splátkám nemohou dovolit a tak hledají vhodný pronájem. Jenže i pronájmy se od loňska razantně zdražily.

„Teď je opravdu špatná doba. Pokud bychom si půjčili 4 miliony, platili bychom měsíčně hypotéku i s pojištěním kolem 28 tísíc korun. Přestože je náš měsíční příjem cca 65 tisíc, nemůžeme si takovou hypotéku dovolit,“ vypočítala Plzeňanka.

S partnerem proto začali shánět podnájem, plánují totiž rodinu a garsonka jim už dlouhodobě nevyhovuje. „Třeba se situace časem uklidní a v budoucnu si koupíme něco svého, teď to ale nejde,“ poznamenala žena.

Veletrhy Moderní dům a byt Plzeň a Žena a domov.
Halu Lokomotivy na Slovanech obsadily tisíce lidí, byly tady hned dva veletrhy

Momentálně však není jednoduché sehnat v Plzni nebo blízkém okolí nájemní byt. „V Plzni byty nejsou, v nabídce jich je jen pár. Byt 2+1 o velikosti 50 metrů čtverečních vyjde i s energiemi třeba na 18 tisíc měsíčně, zhruba o pět tisíc víc než loni. Na jeden takový jsme se byli podívat, bylo nám ale řečeno, že jsme asi patnáctí zájemci. Samozřejmě, že to nakonec nevyšlo,“ řekla Deníku Slámová.

„Doufáme, že se nám zadaří něco najít do konce roku, potom si myslím, že to bude ještě větší problém,“ uzavřela Plzeňanka.

Nejistota na trhu

Její slova potvrdili i realitní makléři. Podle nich o koupi bytů a domů kvůli výši hypoték opadá zájem. Zároveň se tak prodlužuje i doba prodeje nemovitosti a jejich ceny tak pomalu klesají. Zběsilá situace na realitním trhu se začíná uklidňovat. Největší poptávka je právě o pronájmy.

Filip Marek z Plzně se narodil 14. října 2022 ve 13:18 hodin v porodnici FN Lochotín. Vážil 2900 gramů a měřil 49 centimetrů. Maminka Markéta a tatínek Filip věděli, že tříleté Nele přivezou domů malého brášku.
FOTO: Právě jsme se narodili

„Na trhu momentálně panuje velká nejistota. Lidé na hypotéky nedosáhnou nebo neví a vyčkávají. Ti klienti, kteří chtějí svou nemovitost v rozumném časovém horizontu prodat, musejí jít s cenou dolů,“ informoval plzeňský realitní makléř Martin Raba s tím, že největší zájem je v Plzni právě o pronájmy bytů. „Souvisí to nejen s vysokými hypotékami, ale také s tím, že v Plzni žije mnoho cizinců a také sem přišlo mnoho ukrajinských uprchlíků. Od loňského roku se nájmy zdražily zhruba o dvacet procent,“ popsal Martin Raba.

Astronomické ceny

Zdražení nájmů v posledních měsících o přibližně dvacet procent zaznamenala také makléřka Eva Švíková z Plzně. „Rapidní snižování cen nemovitostí zatím nepozorujeme, ale bude to k tomu směřovat, protože ceny nemovitostí jsou astronomické,“ reagovala na dotaz Deníku Švíková. Nyní je největší poptávka po koupi či pronájmu ubytoven a hal pro podnikatelské účely.

Ještě před rokem skupovali lidé nemovitosti ve velkém, měli strach z narůstající inflace a z krize. Ředitelka plzeňské Realitní kanceláře Pubec Šárka Pubcová Deníku před rokem řekla, že situace na realitním trhu je zběsilá. „Poptávka je extrémní a nabídka omezená. Dáme na trh byt, jehož cena je opravdu vysoká, ale ta poptávka je tak obrovská, že se lidé začnou vzájemně přeplácet,“ zhodnotila už dříve. Tehdy podle ní nakupovali klienti nemovitosti velmi často za hotové.