„Už týden zažíváme nápor. Nejhorší je to právě po druhé hodině odpolední, kdy většina lidí končí v zaměstnání. Zákazníci tankují i do kanystrů, není výjimkou, že v autě jich mají několik najednou,“ popsala situaci obsluha s tím, že pohonné hmoty na stanici Tank ONO si stále drží oproti konkurenci nižší cenu. „Na nápor jsme zvyklí, při každém zdražení se tu tvoří fronty. Tohle je ale extrém.“

V Bezručově ulici před hospodou Pivstro se ve čtvrtek čepovalo pivo na pomoc Ukrajině.
Před Pivstrem se čepovalo pivo pro Ukrajinu

Na čerpací stanici Shell v centru Plzně zaplatili v pátek řidiči za litr nafty 43,90 Kč a za litr benzínu 42,50 Kč.

Třeba na Klatovsku se Robin Oil ve směru na Sobětice ještě držel pod pomyslnou hranicí 40 Kč/l. Za Natural 95 zaplatili včera lidé 39,90 Kč a za naftu 39,50 Kč. Mezi nejdražší v Klatovech patří čerpací stanice K 5 ve směru na Plánici, kde za stojí litr Naturalu 95 44,90 Kč, stejně tak litr nafty.

Bývalý pivovar v obci Červené Poříčí na Klatovsku.
Dům z 15. století, barokní budova nebo pivovar. V kraji se prodávají památky

Průměrná cena pohonných hmot u českých čerpacích stanic je totiž nejvyšší v historii. Potvrdil to ekonom Lukáš Kovanda z Národní ekonomické rady vlády. Důvodem je podle něj zdražování ropy na světových trzích a také citelné oslabení koruny vůči dolaru, oboje kvůli propuknutí války na Ukrajině. „Za jediný den totiž benzín zdražil o více než korunu na litr a nafta přidala dokonce více než 1,60 koruny na litr,“ vyčíslil ekonom. Upozornil také, že motoristé musí počítat s tím, že ceny paliva budou dramaticky růst i v příštích dnech. „Od invaze na Ukrajinu v minulém týdnu zdražují nebývale citelným tempem, denně v rozsahu kolem 50 až 60 haléřů, tempo však může ještě akcelerovat. A to zejména v tom případě, že Rusko v rámci odvety za sankce Západu omezí své dodávky plynu či ropy do Evropy, případně na ně Západ uvede embargo,“ vysvětlil.