I přesto, že se počty příchozích uprchlíků z Ukrajiny snižují, vedení Plzeňského kraje má stále obavy, že dojdou ubytovací kapacity. Desítkám procent běženců totiž bydlení obstarává právě krajský úřad přes nasmlouvané provozovatele. Ti však kvůli vysokým cenám energií mohou spolupráci s krajem ukončit.

Do krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) přichází podle hejtmana Rudolfa Špotáka zhruba 500 uprchlíků týdně, z toho cca 30 až 50 procent žádá Plzeňský kraj o pomoc s bydlením. „Na následující týdny máme kapacity dostatečné a příliv jsme schopni zvládnout. Nicméně pokud vláda nezačne jednat ohledně pomoci poskytovatelům ubytování cen s nárůstem energií, obávám se, že nám někteří z nich smlouvy ukončí,“ řekl Deníku hejtman.

Několik majitelů objektů, kde jsou lidé z Ukrajiny ubytováni, už před tímto krokem kraj skutečně varovalo.

Pohlednice Plzně zhruba z roku 1910.
Jak se vyhazují v Plzni obecní peníze. Kritizovalo se už před sto lety

Dle hejtmana je ukrajinskými uprchlíky nejvíce zatížena Plzeň kvůli vysoké nabídce pracovních míst.

Pro uprchlíky z Ukrajiny stále funguje také UA Point, nízkoprahová ambulance ve Fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně, která je v provozu už od března. Ředitel FN Václav Šimánek informoval, že zdravotníci v UA Pointu ošetří přibližně 15 až 20 osob týdně. „Počty pacientů UA Pointu se snížily. Ve většině případů už se uprchlíci zaregistrovali a do FN teď přicházejí hlavně do odborných ambulancí, například na endokrinologii nebo diabetologii,“ popsal Šimánek s tím, že služby na nízkoprahové ambulanci nemusela FN posilovat. „UA Point je otevřený každý den do 15 hodin. Pak to probíhá v režimu urgentního příjmu s tím, že je 24 hodin denně k dispozici tlumočník,“ vysvětlil ředitel.

Podzimní vlna

„Uvidíme, co se stane na podzim, zejména na dětské klinice, infekční a ORL. Předpokládáme ale, že jako každý rok se navýší počty pacientů s respiračními onemocněními. To ale bude v podstatě kopírovat i navýšení u českých dětí,“ uvedl Šimánek.

Na UA Point přichází nejčastěji lidé s úrazy ze zaměstnání, infekcemi a dětskými chorobami.