Ceny pohonných hmot totiž už zase letí nahoru. Zatímco ještě na konci loňského roku jsme platili za nádrž naturalu 1100 korun, nyní za ni dáme o sto korun víc. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 překročila na Plzeňsku psychologickou hranici 30 korun a stoupá dál. Zdražuje i nafta, někde už stojí i více než 29 korun.

Přestává se to líbit řidičům i dopravcům. Jedni musí sáhnout hlouběji do peněženky, druzí zase zdražovat nebo kompenzovat ztráty ze svého. Jinak by přišli o zákazníky. „Popravdě nemám, co bych k tomu řekla. Vždycky když benzin vyskočí nad 30 korun, v peněžence už je to citelně znát. Dojíždím ale denně do práce takže prostě musím šetřit jinde,“ stýská si Lenka Plíšková. „Budeme se snažit s cenou našich služeb hnout, abychom pokryli vzrůstající náklady na pohonné hmoty. Bude ale záležet i na tom, na jakých cenách se dohodneme se zákazníky, pro které jezdíme. Neradi bychom o ně přišli,“ vysvětlil majitel plzeňské autodopravy Vladislav Švehla.

A co víc, motoristy čeká ještě další, byť pozvolné zdražení.

„Cena ropy na světových trzích teď znovu roste. Během nadcházejících dnů by proto mohla cena pohonných hmot dál stoupat, odhadem v řádu desetihaléřů,“ vysvětluje navýšení ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

V průběhu roku by pak mohla podle ní cena ropy stoupnout až na 85 dolarů za barel. „Není to velký nárůst oproti současné ceně. Přesto odhadujeme, že cena benzinu v následujících měsících stoupne ještě asi o korunu na litru,“ podotkla Šichtařová.

To znamená, že u některých čerpacích stanic byste mohli v létě za litr naturalu zaplatit až 32 korun A zdražení se pravděpodobně, jak už to bývá, ihned odrazí i v cenách služeb a zboží.

A kde v současné době v regionu nejlevněji natankujete? Z čerpacích stanic, u nichž sledujeme ceny, natankujete nejlevněji na Tank Ono v Plzni a Nýřanech. Tam mají nejlevnější Natural 95 i naftu.

Naopak nejdražší Natural 95 nyní nabízí čerpací stanice Eurotank v Domažlicích a ve Stodě. Nejdražší naftu nyní prodává čerpací stanice Agip v Karlových Varech.