„Jsme srovnatelní se špičkovými specializovanými centry v republice. Zatím jsou pouze tři, v Praze, Ostravě a Brně. Hlavně z ekonomických důvodů bychom chtěli takové centrum i u nás,“ uvádí primář kliniky Zdeněk Novotný. Vše závisí na vyjednávání s pojišťovnami, pokud by kliniku jako centrum uznaly, plynulo by sem více peněz.

Úspěšnou léčbu onemocnění, při kterém se částečky výstelky dutiny děložní nacházejí mimo dutinu, prodělala také pětatřicetiletá Gabriela Marková ze severního Plzeňska. „Absolvovala jsem půlroční hormonální léčbu. Během ní mi byl uměle navozen stav menopauzy. Takže jsem si užila všechny příznaky, jako nespavost nebo pocení, alespoň vím, co mě jednou čeká,“ směje se Marková. O nemoci se dozvěděla v souvislosti s operací střeva. Bolestmi v podbřišku, které jsou typické, netrpěla. Dva roky se ale snažila otěhotnět a teprve po léčbě se záměr podařil a porodila holčičku.

Nepříjemnosti spojené s hormonální léčbou prý snáší české ženy lépe než sousední Němky. „V Německu se často stává, že ženy v průběhu léčby od ní odstupují, u nás jsem se s tím nesetkal,“ podotýká Novotný.

Hormonální léčba je obrovským pokrokem, jedna kůra stojí zhruba 30 tisíc korun. „Dříve jsme kvůli tomu museli dívky v podstatě kastrovat, dnes už to dokážeme léčit,“ chválí možnosti přednosta kliniky Zdeněk Rokyta. Dále se využívá chirurgická léčba, zejména laparoskopie. Nejčastěji kombinace obou. Přesnou příčinu onemocnění lékaři zatím neznají.