„Dostali jsme o svátcích volno, výroba u nás naplno začne až čtvrtého ledna. S rodinou proto jedeme na tři dny na Šumavu. Silvestra oslavíme tam,“ říká Plzeňanka Martina Vrbová.

Předposlední den letošního roku se proto centrum města vyprázdnilo. Některé obchody zůstaly zavřené, jiné měly alespoň zkrácenou provozní dobu. „Máme jen do tří. Je to znát, že lidí je v centru méně,“ říká prodavačka z Korunky Anna Kohoutová. Podle ní lidé, kteří ve středu přišli, chtěli hlavně saláty na domácí silvestrovský stůl. „Klasicky na svačinu moc zákazníků nepřišlo. A není se co divit. Dělníci i kancelářští, kteří k nám většinou chodí, v práci většinou nebyli,“ dodává Kohoutová.

Podobnou zkušenost má i personál Baru Terno. „V době obědů tu většinou bývá plno. Mezi svátky ale tolik lidí nedorazilo. Spousta jich má dovolenou,“ říká Ivana Žaloudková z Terna.

Zatímco obchodní centra na okraji města si díky povánočním slevám na nedostatek zákazníků stěžovat nemohla, do obchůdků ve středu Plzně si lidé cestu nenacházeli. „Vidíte sám. Je tu prázdno. Hodně lidí z města odjelo na hory. Naštěstí před Vánoci hodně kupovali knížky jako dárky, takže se to vyrovnalo,“ sděluje prodavačka z jednoho knihkupectví v centru Plzně.

„Do práce jsem musel. Naštěstí jenom na dopoledne. Normálně parkuju tak tři ulice od naší firmy, tentokrát jsem v pohodě zastavil přímo před budovou,“ konstatuje jeden z Plzeňanů.