„Situace ve vesnici je od té doby hrozná. Odpůrci a příznivci stavby jsou rozhádaní. Hádaly se i rodiny. Já jsem byl pro stavbu centra. Doufejme, že se situace časem uklidní," říká jeden z místních, který si kvůli případným problémům nepřál uvést jméno.

Že už není Nevřeň to, co bývala, potvrzují další obyvatelé vesnice. „Nevřeň byla soudržná obec, a teď je rozdělena na několik mezi sebou rozhádaných táborů," mrzí jednoho z nevřeňských občanů, který si také nepřál jmenovat.

Centrum Caolinum, které se veřejnosti otevřelo minulý týden v pátek, od začátku odmítal. „Bude nevyužitelné. Vedení obce si od toho slibuje příval turistů. Nevěřím tomu. Navíc kvůli dotaci to nemůže být pět let výdělečné. Podobná zařízení nemají obce s tisíci obyvateli, natož ty malé jako Nevřeň," povídá s tím, že Nevřeň má kolem 300 obyvatel.

Objekt podle příznivců zviditelní obec a připomene kus historie. „Už jsem si ho prohlédl a líbí se mi. Tradice těžby kaolinu je tady 150 let. Vzpomínám si, jak jsem si jako malý kluk chodil do těch míst hrát," vypráví jeden z příznivců stavby.
„Veškeré spory začaly poté, co vyhořela hospoda a všichni vymýšleli, co s prostorem. Ti, kteří nechtěli Centrum Caolinum, si pak udělali hospodu za kravínem," dodává.

Budova, v níž kromě expozice věnované těžbě kaolinu návštěvníci najdou zázemí pro konání kulturních akcí, vyšla na 15 milionů korun. 12,7 milionu získala obec díky dotaci z ROPu. Součástí objektu je i hasičská zbrojnice.

Odpůrci soudí, že obec hospodaříci s rozpočtem kolem tří milionů korun měla peníze využít účinněji. „Obec měla vyčleněné peníze na čistírnu odpadních vod, ale nakonec se za ně postavilo Centrum," kroutil hlavou odpůrce.