Vzhledem k mottu „Urban Jungle“, které má zdůraznit důležitost přírody v městském prostředí, protnou většinu míst festivalu právě přírodní motivy. Jednou z hlavních instalací je Živý les Kateřiny Blahutové v Plzeňském Prazdroji, kde návštěvníci rozzáří sedm obřích nafukovacích objektů a zároveň vhozením mince budou moci přispět na ochranu přírody a životního prostředí v Plzeňském kraji. V pivovaru, jehož budovy zahalí do obřích projekcí uskupení Nightprojection, bude umístěna také jedna ze dvou placených interiérových instalací.

Zcela exkluzivně bude zpřístupněna reprezentativní budova ředitelství pivovaru Plzeňský Prazdroj, v níž maďarské uskupení Visual Fenyszóró rozhýbá desítku upravených školních meotarů v instalaci Urban Jungle. Druhá placená instalace bude umístěna hned na startu festivalu v Autobusové hale DEPO2015. Bude jí obří interaktivní hra Netykavky od českého multimediálního umělce INITI.

Na nádvoří Depa budou na návštěvníky čekat také tři nadrozměrná světelná tělesa OHMEGA od studia Kashmir vedeného výtvarníkem Miroslavem Kaškou. Další instalace budou k vidění podél řeky Radbuzy. Pod Železničním mostem se představí lasermappingová show od LasermanCZ. Košatý platan v Kopeckého sadech promění umělec Pavel Liška v CerebriTREE, který vše ve svém okolí pohltí do světelné neurální sítě. Pod mostem u Jána bude situovaná malá party zóna a interaktivní videomapping nizozemského uskupení AlexP. Na trase budou číhat také Parazit, tajuplné dílo slovenských Ausgang Studio, poetická instalace Pavly Beranové Slet slov nebo na zvuky reagující oči v landartu Animals autorů Ivo Opla a arménského fotografa Surena Manvelyana.

Velká modelářská výstava v Domě dětí a mládeže v Pallově ulici přilákala o víkendu malé i velké modeláře. K vidění toho bylo opravdu hodně. Prohlédněte si naší fotogalerii. /Foto Filip Nekola/
Hřiště plné rádiem ovládaných RC modelů. V Plzni si o víkendu dali sraz modeláři

Úplnou novinkou festivalu je projekt Škola videomappingu, který láká kreativce z Plzeňska. Lektorem programu je profesor univerzity v Palermu – Luca Pulvirenti. Cílem této iniciativy je vyškolit letos minimálně tři kreativce, kteří představí své přibližně minutu dlouhé dílo na lokaci U Branky. Do projektu se přihlásilo v otevřené výzvě patnáct zájemců, z nichž dvanáct bylo vybráno a probíhá jejich výuka. 

„Letošní festival je po loňské edici s katedrálou úplně jiný. Kromě trasy, která vede více přírodou, je důležitým prvkem Škola videomappingu. Stejně jako festival samotný, tak i tento projekt navazuje na dlouhodobou snahu DEPO2015 zvyšovat úroveň místního kreativního sektoru a vytvářet příležitosti pro jeho uplatnění. Věřím, že na lokaci U Branky se vytvoří skvělá atmosféra s videomappingy různých stylů,“ říká kurátor a producent festivalu Jiří Suchánek.

V rámci festivalu si budou moct návštěvníci vyrobit a odnést originální svítící brýle s motivy divokých zvířat a rostlin. Workshop Born to be Wild, který ocení především návštěvníci s dětmi, připravuje DEPO2015 spolu se Střední odbornou školou „Nerudovka“. V DEPO2015 bude zahájena také výstava Ještě ne světlo, a už ne tma českého výtvarníka Davida Kolovratníka.

Důležitým tématem festivalu je zmenšení ekologické stopy. Festival tak využívá v maximální možné míře ekologické zdroje světla a projekcí. Navíc se vypíná na pět desítek lamp veřejného osvětlení. Dalším z opatření je úspora více než poloviny veškerých tiskovin a větší důraz na digitální komunikaci. Za tímto účelem byl vytvořen nový web www.blikblik.cz, který funguje zároveň jako průvodce pro návštěvníky s chytrým telefonem. Naleznou zde kompletní přehled o instalacích, mohou si stáhnout mapu festivalové trasy nebo se po ní nechat navigovat. Ti, kteří dávají přednost papíru, si mohou mapu vytisknout, případně si ji za symbolický poplatek zakoupí na místě.

Sázení nových stromků
Plzeňané si mohou vysadit svůj stromek. Zapojí se tak do obnovy lesa

Společná vstupenka na dvě placené instalace je k dostání v předprodeji na www.goout.cz, do 22. března za výhodnější cenu. Ostatní instalace ve veřejném prostoru jsou zdarma. Pro pohodlí návštěvníků budou po celé trase rozmístěny také pointy s občerstvením a toalety. Více informací naleznete na webu www.blikblik.cz.