Pokud se lidé rozhodli zůstat doma a uspořádat tady silvestr i pro své známé, museli vzít útokem obchody, aby se na poslední den v roce předzásobili. To, že se pro takové řešení rozhodla spousta obyvatel západočeské metropole, dokládá fakt, že ještě poslední prosincový den byly supermarkety zaplněné a je třeba si tady vystát velkou frontu.

„Ještě dokupuju veku, housky a nějaké ingredience na pomazánky. Budu dělat rybí a česnekovou. Nakoupeno mám hodně tvrdého sýra, šunku, několik druhů salámů. Bude u nás asi deset lidí, tak musí být člověk připravený,“ říká Plzeňanka Hana Pánková. A nakolik tedy taková domácí oslava může přijít? Zadeset dekagramůeidamu zaplatíte zhruba šestnáct korun, stejné množství kvalitnějšího suchého salámu vás vyjde na dvacet korun, šunka stojí patnáct korun. Pečivo lze pořídit od jedné do čtyř korun, veku za patnáct korun. Takové potraviny teď lidé kupují nejvíce.

V košíku ale najdete i brambůrky, tyčinky, hotové saláty či pomazánky, pivo, víno a samozřejmě sekt. Jeho jedna láhev stojí 115 korun. Pokud si chcete přilepšit a pořídit si kvalitnější druh, budete si muset připlatit padesát až sto korun.
„Za jídlo a pití utratím na silvestra tak patnáct stovek. Ale není to jen pro mě, bude to rodinná oslava. Počítám tak pro deset lidí,“ svěřil se Plzeňan Luboš, který před sebou tlačil naložený vozík. Vynaložených peněz ale nelituje. „Loni se nám oslava vydařila, tak ji letos zopakujeme. Pyrotechniku ale nekupujeme, to jsou jen vyhozené peníze,“ dodává Luboš.

Bez práce budou mít silvestra ti, kteří na večer zamíří do některé z plzeňských hospod či kulturního domu. Vstupenka do restaurace Na Spilce přišla v předprodeji na 699 korun. Teď je o stovku dražší. V ceně je započteno menu o třech chodech, chuťovky a arašídy na stole a novoroční česnečka.

Silvestr v Měšťanské besedě, na nějž jsou stále volná místa, stojí od 330 do 430 korun a zahrnuje rezervaci místa a drobné občerstvení. Lístek na Čertovský silvestr v Pekle má hodnotu 270 koruna v ceně je lahev sektu (0,33 l) a dva chlebíčky. Za vstupné do Jasu dte 190 ko run, součástí vstupenky ale není nic jiného. Ve všech těchto případech semusí počítat s útratou za pití.

Asi nejlaciněji vyjde oslava na náměstí Republiky. I když i zde budou stánky s občerstvením. Podobnou možnost pak mají i v některých hospodách, kde je dnes otevřeno a neplatí se žádné vstupné, zároveň tu ale není většinou připraven ani žádný program.

Stále více Plzeňanů využívá možnost na oslavu nového roku ze svého bydliště odjet. Kupují si proto zájezdy, ať už tuzemské nebo zahraniční. A to i přes to, že je mohou vyjít pořádně draho. „Takové dovolené bývají i několikanásobně dražší, než tomu je normálně. Provozovatelé hotelů totiž vědí, že si navýšení ceny mohou dovolit. Kažodročně je o silvestrovské pobyty obrovský zájem. Často jsou vyprodané rok dopředu,“ sděluje marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha. Šest nocí v tříhvězdičkové hotelu v Luhačovicích se dá pořídit od devíti tisíc korun, za čtyři dny v Paříži zase dáte jedenácta půl tisíce korun.