„Vůbec mě nenapadlo, že bych cenu dostala, myslela jsem si, že není pro mě. A přiznávám, že její získání bylo obrovským překvapením," uvedla ředitelka Domovinky.

Hajšmanová se nejdříve soustředila pouze na domácí péči. Později rozšířila působnost plzeňského zařízení, které se stará o seniory, o pečovatelskou službu. „Následně vznikla myšlenka otevřít stacionář, který začal fungovat od roku 2011. A já tehdy věděla, že prvním tvorem v Domovince bude pes," uvedla podnikatelka. Hajšmanová už v té době byla velkou fanynkou canisterapie. Pořídila proto malého psa, sama ho vycvičila a vyzkoušela tuto léčebnou metodu na prvních klientech stacionáře. Senioři novinku vítali s nadšením.

V současnosti už má Domovinka jiné dva čtyřnohé pomocníky. Amy a Hessy se dopoledne zúčastňují skupinové terapie, odpoledne je čeká individuální, při níž polohují pacienta na lůžku nebo mu masírují bolavé klouby. „Doma jsem měla taky pejsky. Jsem ráda, že mě pejsci pravidelně s terapeutkou navštěvují," sdělila klientka Domovinky Danuše Volínová.

Hajšmanová zavedla canisterapii v zařízení pro seniory jako první v Plzni. Nejen proto získala nedávno ocenění Zlatý anděl 2014, jež se každoročně uděluje dobrovolníkům a pracovníkům v sociálních službách. „Své práci se neskutečně věnuje a dělá ji s neskutečným nasazením. Přináší řadu nových podnětů nebo školí nové sociální a zdravotnické pracovníky," shrnula vedoucí odboru sociálních služeb plzeňského ma-gistráu Alena Hynková.