Tragické dopravní nehody jsou letos v Plzeňském kraji velké téma. Policisté jen za první půlrok v kraji evidovali 1712 dopravních nehod, při kterých zahynulo osmadvacet lidí. Vůbec nejtragičtější měsíc byl červen s jedenácti mrtvými.

Také tuto smutnou bilanci v neděli připomene tradiční Světový den obětí dopravních nehod, ke kterému se připojí i dálniční kaple u jihoplzeňských Šlovic. Bude to už podesáté a přijít může každý. Nejen ten, kdo při autonehodě někoho ztratil.
Farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu a koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR Karel Šimr potvrdil, že kaple u dálnice D5 je v Čechách stále jedná svého druhu. „K ekumenické bohoslužbě Na památku obětí dopravních nehod se lidé shromáždí v 15 hodin,“ řekl.

V Plzni pozůstalým pomáhá sdružení Plzeňská zastávka. Lidem, kteří přišli například o partnera či o dítě, poskytuje psychologické i právní poradenství, praktické rady o pohřbu…

„Vrátit čas nedokážeme. Vrátit životy neumíme. Ale můžeme při sobě stát, navzájem si pomáhat a vědět, že nikdy nejsme sami. Ani v těch nejhorších chvílích, kdy bolí i dýchat. Hodně věcí nemůžeme, ale být tu pro sebe navzájem, ano,“ říká spoluzakladatelka sdružení Mirka Šimková, která sama před osmi roky přišla při autonehodě o manžela.

Kvůli vysokému počtu nehod a tomu, že řidiči sedají za volant opilí, letos policisté z Plzeňského kraje vytvořili a spustili novou preventivní kampaň. S heslem Piješ. Řídíš. Zabíjíš. na plakátech se od konce prázdnin setkávají lidé na zastávkách MHD i v obchodních centrech, spoty vysílala i rádia a před Vánocemi by je měla nasadit znovu.

Proč se bourá

Tři nejčastější příčiny dopravních nehod jsou:
• nesprávný způsob jízdy
• nepřiměřená rychlost
• nedání přednosti v jízdě