Učiní tak například v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku, i když tady to letos bude trochu jinak. Místní hasiči stavěli každý rok májku tradičně vlastníma rukama, šlo o podívanou, při které se scházely stovky lidí. "Letos nebudeme stavět ručně, ale pomocí stroje. Chceme dodržet tradici, aby májka stála, ale nebudeme dělat žádný doprovodný program. Jen postavíme májku a tím to skončí. Bohužel si to takhle žádá současná situace, tak se tomu musíme podřídit," řekl starosta hasičského sboru Tomáš Jiřík.

V Olbramově na Tachovsku se v posledních letech stalo tradicí stavění a zdobení keltské májky. Ta letos před obecním úřadem vztyčena nebude. “Protože na keltskou májku jezdili hodně lidé z okolí i ze vzdálenějších míst, rozhodli jsme se, že ji letos stavět nebudeme. Stále ale zvažujeme, že bude klasická slovanská májka s omezeným počtem účastníků. Definitivně se ale rozhodneme až během čtvrtka,” sdělila včera Deníku starostka Miroslava Vlášková.

Alespoň symbolickou májku postaví v Letinech na jižním Plzeňsku. „Bude menší než obvykle, aby se tato tradice alespoň nějakým způsobem dodržela. Že by se sešlo jen deset lidí, se asi těžko dodrží. Třeba se budeme moct sejít, až budeme májku kácet,“ věřil starosta Letin Jaroslav Vraný.

Úplně bez májky se pak letos obejdou v Kyšicích nedaleko Plzně. „U nás májku vždy pořádá místní Sokol, ale letos v plánu její pořádání nemají,“ uvedla kyšická starostka Martina Beranová.

Místo velkých vater se tedy dnes dají po regionu očekávat spíše menší táboráky rodinného charakteru. I tady však hasiči apelují na zvýšenou opatrnost, zvlášť vzhledem k suchu, které panuje. „Pokud je před 30. dubnem dlouho sucho a je teplo, dojde k požáru mnohem snáz, než když je půda prosáklá vodou. Dokládají to i statistiky, zatímco duben v roce 2018 byl stejně suchý jako ten letošní a počet požárů se na čarodějnice vyšplhal na 136, loni před posledním dubnem pršelo a požárů bylo v tento den jen 64,“ porovnala údaje republiková mluvčí hasičů Nicole Studená.

Stejně tak je nebezpečný silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí a snadno tak chytne třeba suchá tráva. „Každopádně i v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, doporučujeme celou akci dopředu oznámit Hasičskému záchrannému sboru příslušného kraje,“ dodala mluvčí. Pro ohlášení pálení existuje také jednoduchá aplikace na internetu https://paleni.izscr.cz/.