„Jsme tu už po čtvrté, Gábinka byla nejdříve za kočičku, potom za hloupého Honzu, ale teď dva roky po sobě sázíme na čarodějky,“ usmívá se Štěpánka. Obě dámy měly z výhry obrovskou radost. „Bylo to pro nás veliké překvapení, protože jsme se na náměstí teprve rozkoukávaly a zjišťovaly, co všechno je na Historickém víkendu nového. Sotva jsme přišly a hned jsme vyhrály. Každopádně jsme nadšené, protože díky cenám máme alespoň další ingredience na čarování a také něco ke čtení,“ říká Štěpánka Matějovská.

Hadimůra a Kalimůra si s sebou na Historickém víkendu nosily i talisman. „Ve skutečnosti jsme ho získaly až tady. Je to malá stříbrná čarodějnická mince,“ pokračuje Štěpánka Matějovská.

Minci si v jednom ze stánků mohl každý vyrazit s různými motivy. „Já jsem si vybrala čarodějnici a sama jsem si penízek vyrobila,“ říká malá Gábinka, která má okolo krku omotaného gumového hada. Její mamince na rameni sedí plyšová krysa, jež prý pomohla kostým dotáhnout k dokonalosti.

„Inspirací k masce pro nás byl ranní pohled do zrcadla,“ žertuje starší čarodějnice, pro kterou výroba kostýmu prý neznamenala žádnou zvláštní námahu, i když to na pohled vůbec tak nevypadá, ba naopak. Obě čarodějnice jsou v otrhaných sukních a mají stejné rozcuchané účesy. Vše dokresluje vzájemná podoba. „Připravit kostým a nalíčit se opravdu nebylo nic složitého. Trvalo nám to se vším všudy maximálně dvě hodinky,“ říká zkušenější čarodějnice. Té se při děkování za ceny na pódiu zadrhával nos o mikrofon. „Necítím se špatně ani mi není nepohodlně a myslím, že Gábince také ne, protože člověk k té masce tak nějak přilne. Jako by ten nos byl můj,“ dodává starší Matějovská.