Kroužkování jim komplikovalo počasí, zejména silné dešťové přeháňky. „Naštěstí kolega Miloš Paisker je profesionál a kroužkování čápů se v rámci projektu Druhové ochrany DES OP věnuje již od roku 1997, rok poté co se stal členem spolku," dodává Makoň.

Oblíbený samosběr začne letos v jahodárně v Radčické ulici v Plzni později než v předchozích letech.
Na plantážích v Plzni je kvůli mrazům méně jahod. O kolik podražily?

V Dobřanech už minimálně 10 let čápi na zimu neodlétají do teplých krajů a zdržují se na hnízdě celoročně. Proto také letos zvířecí záchranáři na hnízdě na komíně dobřanské pekárny okroužkovali celkem tři mláďata.

„Zda je to však pro čápy a přírodu vůbec dobře či nikoliv, když tu čapí pár zimuje a vyvádí mláďata jako první, se ukáže až časem. Zatím se domníváme, že je to zapříčiněno hlavně tím, že se čápi i v zimě přikrmují na skládce tuhého komunálního odpadu Vysoká," sděluje Karel Makoň.

Jeden z rodičů má na noze ornitologický kroužek, díky tomu se dá určit, že jde o mládě kroužkované v roce 2009 na hnízdě v Chotěšově.

Jako jedni z prvních přilétají v posledních letech čápi na hnízdo do Horšovského Týna. „I tady Miloš Paisker mezi bouřkovými mraky na umělé hnízdní podložce v sídlišti okroužkoval celkem dvě už velice pěkná a velká mláďata. Jeden z kroužkovaných rodičů na hnízdě je původem od Českých Budějovic z obce Lišov, kde ho jako mládě na hnízdě kroužkoval 23. června 2017 kolega Stanislav Chvapil hlavní koordinátor ochrany čápů ČR," doplňuje.