Mladý čáp dostal tzv. batůžek vloni 11. července a téhož dne byl vypuštěn u Tisové na Tachovsku, kde se přidal ke dvěma dospělým čápům bílým a pravděpodobně se pak spolu s nimi vypravil i na dalekou cestu do Afriky. „Všichni jsme sledovali, jak čáp letí až pod horu Kilimandžáro, odkud se hlásil až do 8. března 2020. Celkem dva týdny se hlásila vysílačka z jednoho místa a bylo jasné, že ji buď čáp ztratil, nebo má problém. Čekali jsme, čekali, že se stane zázrak, ale ten se nekonal. Dnes můžeme s téměř 100% jistotou říci, že Míra I. asi už nežije,“ posteskl si Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů Plzeň. Dodal, že podobně jako Míra I. se odmlčel i čáp Eda, vylíhnutý z vejce v Nalžovských Horách a následně adoptovaný na hnízdo do Chodové Plané. Při návratu ze Súdánu se najednou přestala hlásit i jeho vysílačka. Zatím ale není jisté, že uhynul.

Návštěvníci gastrofestivalu Street Food Plzeň v pivovaru Prazdroj mohli ochutnat ze široké nabídky asijských specialit, čerstvých ryb, šťavnatých burgerů, tradičních pokrmů z dalekých zemí, ale i sladkých dezertů a plzeňského piva.
FOTO, VIDEO: Šnečí jatýrka, larvy nebo žaludky? Akce nabídla vše

„Jelikož se nám po Mírovi I. stýská, rozhodli jsme se, že budeme v telemetrickém sledování čápů bílých z Mirošova pokračovat i letos. Díky investici kolegy Pavla Moulise z ČSOP a ZSŽ Rokycany byla pořízena další satelitní vysílačka a osazena letošnímu mláděti čápa bílého, které úplně stejně jako to loňské spadlo při výcviku letu z hnízda do zástavby a nedokázalo se na hnízdo vrátit,“ uvedl Makoň s tím, že Míra II. byl po pobytu na záchranných stanicích v Rokycanech a Plzni nyní vypuštěn na Tachovsku. Kromě něj byl vypuštěn ještě další čáp s vysílačkou, ochránci přírody sledují i jednoho sokola, dva orly a další.