Z letitého sporu, který se rozhořel kvůli cestě vedoucí do chatové oblasti v Druztové, totiž s velkou pravděpodobností vyjde jako vítěz. Krajský soud v Plzni totiž ve věci vydal dva zlomové rozsudky, které jsou již pravomocné a potvrzují, že cesta, o níž se vede spor, je soukromá. Dávají tak za pravdu Šulcovi.

Naopak jako propadající z případu podle všeho vyjde vedení Druztové i Krajský úřad Plzeńského kraje. Právě tyto instituce totiž tvrdily, že cesta je účelovou komunikací a musí být veřejně přístupná.

Kvůli jejich stanovisku má nyní Šulc obstavený téměř všechen majetek a hrozí mu asi milionová exekuce. Dosud totiž nezaplatil statisícové pokuty, které mu uložil druztovský obecní úřad za to, že cestu opakovaně uzavíral vraty nebo plotem.

Na základě rozhodnutí krajského soudu by ale měl spor skončit. Další žaloby, které byly na Šulce kvůli cestě podány, by měly být staženy. Úřady už by mu neměly nařizovat, aby cestu uvolnil, a zastavena by měla být i exekuce. V rozsudcích krajského soudu se totiž říká, že pro to, aby byla cesta účelovou komunikací, nejsou splněny minimálně dvě podmínky z celkových tří, které po roce 1989 stanovil Ústavní soud. „První podmínkou je to, aby s tím, že cesta bude veřejně přístupnou účelovou komunikací, souhlasil její majitel. Tady tomu tak ale není. Pan Šulc dává jasně najevo, že si to nepřeje. Za druhé by musela být splněna podmínka, že do určené lokality, v našem případě chatové oblasti, není přístup jinudy. To tady ale také neplatí, protože k chatám se dá přijet ještě cestou přes Buben,“ vysvětluje Šulcův právní zástupce Jiří Vlasák.

Rodinu Šulcových tak zřejmě po letech soudních tahanic čeká klid. Šulc říká, že je celou kauzou velmi zklamaný. „Ukázalo se, že tu úřady nejsou proto, aby sloužily občanům. Místo toho kryje jeden úřad druhý a člověk se jen těžko domůže spravedlnosti. Nejdříve mělo být vyjasněno, zda je cesta soukromým pozemkem, či nikoli. A až když by se případně ukázalo, že není, mohly mi úřady nařizovat a dávat pokuty. Tady to ale bylo obráceně a až pozdě se ukázalo, že úřady nebyly kompetentní ke svému jednání,“ říká Šulc.

Přestože jsou rozhodnutí krajského soudu pravomocná, Krajský úřad ve věci podniká další kroky. Proti rozhodnutím krajského soudu podal k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost. Na to, jak Nejvyšší správní soud rozhodne, nyní čeká i OÚ v Druztové. „Než bude o kasační stížnosti rozhodnuto, nebudeme vůči panu Šulcovi podnikat žádné další kroky,“ uvedl starosta Druztové Roman Kohout.