„Je největším policejním odborníkem v kraji; jeho souhlas, že nastoupí do komise, už mám,“ řekl hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD). Jmenování ještě schválí únorová krajská rada.

„Komise pracuje velmi dobře a nadstandardně,“ uvedl hejtman. Její členové jsou odměňováni pouze symbolicky, sumou 200 až 250 korun měsíčně.

„Chceme znát všechna bezpečnostních rizika v kraji,“ uvedl hejtman. S tím má pomoci také Maštera, který bude fungovat jako kontaktní osoba mezi krajem a policií, s níž by také diskutoval, co potřebuje. Kraj už nyní pomáhá s detekcí rizikových míst a protidrogovou prevencí. Chce se zaměřit hlavně na malé obce, jimž pomáhá i drobná suma.

Hlavním úkolem komise je propracovat rok fungující projekt Plzeňský kraj - bezpečný kraj, který má zlepšit bezpečnost občanů. Koordinační dohodu podepsal kraj s policií před rokem v lednu. Loni vyčlenil kraj na grantová schémata pět milionů korun.

Maštera, který byl u policie od roku 1971, je od října 2009 generálem. Loni dovršil 60 let a odešel do důchodu. V čele krajské policie stál od roku 2007.