„Jsem robot Romeo, vítám vás," zdravil včera první návštěvníky nově otevřeného městského Centra robotiky plastový bílo-modrý sympaťák se svítícíma očima a s reproduktory místo uší. Z notebooku, odkud byl Romeo naprogramován, hlídala každý jeho krok i slovo Markéta Jedličková.

Romeo dokáže mluvit, protáhnout se, kleknout si a dokonce chodit. Kromě něj mají v Centru robotiky řadu dalších atrakcí – třeba ponorku sestrojenou na univerzitě a potápějící se ve speciálním bazénu. Nebo drony, které s kamerou prolétnou a nasnímají všechna místa, na která je operátor vyšle.

Centrum robotiky nabídne od února v jedné z hal bývalého depa v Cukrovarské ulici od února dětem kroužky, kurzy a tábory zaměřené na robotiku, kybernetiku a přírodní vědy. Děti se tu naučí základy programování, postaví si jednoduché roboty a létající drony, které si předtím navrhnou a vytisknou na 3D tiskárně.

Centrum robotikyOtevírá se 1. 2. 2016 v jedné z hal bývalého depa v Cukrovarské ulici. Ze začátku nabídne 17 kurzů pro děti od osmi let; trvají půl roku a budou stát do 1000 Kč. Má dílny pro práci se dřevem, pájení či gravírování, učebnu pro výuku elektrických a magnetických obvodů a základů robotiky vybavenou simulátory létání pro kurzy dronů. Stavební úpravy haly přišly na 5,6 milionu korun, milion korun stálo vybavení. Provozní náklady centra mají letos činit zhruba 150 tisíc korun na energiích a 1,5 milionu za lektory a dva kmenové zaměstnance.

Projekt navazuje na úspěšné fungování Domu digitálních dovedností v Dominikánské ulici. „Jen tady v depu jdeme víc směrem ke kybernetice," uvedl ředitel Správy informačních technologií Luděk Šantora.

Činnost centra bude navíc provázána i s plzeňskými základními školami. Například Masarykova základní škola na Jiráskově náměstí zahájí letos v září povinný předmět robotika. Další školy by měly přibývat, navazovat na ně pak mají projekty pro středoškoláky a vysokoškoláky.

Podle primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) je vzdělávání tímto směrem důležité. „Chtěli bychom, aby dnešní děti jednou začaly právě v kybernetice podnikat a vytvářely atraktivní pracovní místa," uvedl Zrzavecký. Znalostní ekonomika má podle něj obrovský potenciál a vyplatí se do něj investovat.

Informace o konkrétních nabídkách Centra robotiky a Domu digitálních dovedností naleznete na webu dddplzen.eu.

Kurzy a kroužkySestav si drona, Elektronika pro robotiku, Kroužek experimentů Pesco, Kroužek programování Lego WeDo, Mechanika hravě, Robotika pro nejmenší, Elektronické vychytávky, Kroužek hravého učení s iPady nebo Létání s drony.