Obec Potvorov si nechala vypracovat plán, jak na rekonstrukci, tak na demolici objektu, ale obě finanční částky byly příliš vysoké a překračovaly možnosti obce. Alice Koydl tak ještě více naléhala na svého druha, aby dům koupili. A tak se také nakonec v roce 2001 stalo. „Vypracovala jsem návrh na využití objektu i veškeré potřebné stavební plány, Stanislav je investorem a společně se podílíme na celkové rekonstrukci,“ říká Koydl.

Dům byl na tehdejší vesnické poměry spíš honosnějšího typu. V přízemí býval židovský obchod s potravinami a později i pekárna, v prvním patře bývaly dva obytné pokoje a velká prostorná místnost. Ta dříve sloužila židovským obyvatelům z celého okolí jako modlitebna. Konaly se zde ohlášky snoubenců nebo chlapecké obřízky.

Alice a Stanislav žijí už 40 let v Mnichově, ale do dvou let se chtějí do Potvorova nastěhovat natrvalo. Paní Alici zajímá nejen historie samotného domu, ale i lidé, kteří v něm žili své osudy. „Například vnuk zakladatele domu Max Fleischer zahynul za války s celou svou rodinou v koncentračním táboře,“ říká.

Pochmurná historie starého domu bude však brzy zastřena jeho světlou budoucností. „Pamatuji si, jak jsem se ještě v 90. letech bezmocně dívala na vznikající ruinu a pozorovala vyrůstající břízu na střeše, opadávání omítky a chátrájící okna,“ vzpomíná Koydl a pokračuje: „Teď je tomu ale jinak. Opravili jsme střechu, udělali nové stropy, provedli jsme tepelnou izolaci, zavedli jsme sem elektřinu, vodovod a kanalizaci, okopali starou omítku a budujeme nové vnitřní prostory.“

V místě, kde býval obchod, chtějí vybudovat restauraci a ve zbytku přízemí bude kuchyně, šatna a sociální zařízení. Zbytek prostor chtějí hlavně přes léto pronajímat. „V prvním patře zařizujeme jeden dvoupokojový byt a v místech původní modlitebny vznikne rozlehlý apartmán. V podkroví už se rýsují další dva pokoje,“ uvedla.

„Je to taková kasička na peníze, ale výsledek bude stát za to. Vzájemná spolupráce nám vyhovuje a myslíme si, že do tří let by mohlo být vše hotové,“ shodují se oba dva.