„Bydlím v jedna plus jedna na Doubravce v šestém patře nezatepleného paneláku a přežít se tam dá jen pokud se co nejméně hýbu, mám zatažené rolety a pootevřené větračky. Nakonec mne vedra donutila přestěhovat se k rodičům do domku v Plzni na Slovanech,“ říká Jitka Nová.

Podobné zkušenosti mají i další obyvatelé panelových domů v celé Plzni. Například v zatepleném bytě v Komenského ulici na Lochotíně majitel naměřil ve středu večer 29 stupňů.

Kolem 25 stupňů má v přízemním bytě v rodinném domku ve Skvrňanech Daniela Vítová. „Je tu docela příjemně, byt je vlastně vybudovaný ze sklepa. A když máme pocit, že horko je už nesnesitelné, vyrážíme na starou kamennou chalupu do Kašperských Hor. Tam není přes den ani dvacet stupňů, obvykle musíme otevírat okna, aby nám tam šlo teplo z venku. A běžně tam chodím v dlouhém rukávě,“ popisuje Vítová.

Dobře se v současných vedrech žije i Jaroslavu Hudcovi, který obývá byt v centru města v domě z roku 1898. „Doma máme maximálně kolem 27 stupňů,“ říká Hudec.

Vysvětluje, že když začne sluníčko pálit do jejich velikých oken, stáhnou rolety a větrají na opačné straně bytu. Navíc ještě přikoupili ventilátor.

Pořádné vedro zažívají také pacienti plzeňské fakultní nemocnice. Ve stinných pokojích mají 25 stupňů Celsia, v těch kam svítí slunce, ale stoupá rtuť teploměru až ke třicítce. „Jednotky intenzivní péče jsou vybaveny klimatizací. V ostatních částech nemocnice bojujeme s horkem jak se dá. Na některých pokojích jsou větráky, zatahujeme žaluzie. Zdravotníci také dbají na to, aby pacienti opravdu důsledně dodržovali pitný režim,“ informovala mluvčí FN Plzeň Renata Jenšíková.

Pětadvacet stupňů je v těchto dnech za zdmi plzeňské káznice. I tady se musí v horku dodržovat pitný režim. „Všichni mají zajištěn přístup k pitné vodě a to i na celách, kde je tekoucí pitná voda. Dále vězněným osobám poskytujeme balenou vodu při eskortách. Odsouzeným je také umožněno přes den větrání cel,“ uvedla mluvčí věznice Jana Bartošová. Doplnila, že větší horko, než vězňům je ale nyní úředníkům káznice. Ti včera v kancelářích naměřili až 29 stupňů Celsia.