V ostatních soutěžních kategoriích, jimiž jsou novostavby, stavby pro bydlení, stavby dopravní a inženýrské, průmyslové stavby a veřejná prostranství, je přihlášeno po čtyřech až šesti stavbách.

Do soutěže se mohla zapojit stavební díla uvedená do provozu nebo zkolaudovaná v kalendářním roce 2023.

Odborná porota soutěže v těchto dnech přihlášené stavby navštěvuje a hodnotí. Nominace na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 vyhlásí 20. června. Poté bude o nejlepší stavbě rozhodovat také veřejnost.

Plzeňané se dočkají opravy fontány u Západočeského muzea, která byla kvůli havarijnímu stavu mimo provoz už celý minulý rok.
Oprava fontány u Západočeského muzea začne už brzy. Bude stát přes osm milionů

S porotou se na cestách za stavbami podíváme do nejrůznějších koutů Plzeňského kraje. Tím nejodlehlejším místem je letos bývalé Pivoňské panství v Českém lese, kde byla obnovena původní fořtovna a vznikla lesovna Pivoň. Po vyhlášení nominací budou stavby zveřejněny na online mapě Stavby roku Plzeňského kraje, aby se za nimi mohli vydat všichni výletníci,“ uvedl předseda odborné poroty Miloslav Michalec. Už nyní je možné na webu ww.mapastavbyrokupk.cz najít nominované stavby z předchozích ročníků a podle GPS souřadnic za nimi cestovat.

„Soutěž Stavba roku Plzeňského kraje mi každoročně poskytuje perfektní přehled o tom, jak tento region vzkvétá. V Plzeňském kraji bydlím už přes 20 let a teprve díky této soutěži jsem mohl poznat zámek Týnec. Už se moc těším, až budu moci toto místo po rozsáhlé rekonstrukci navštívit osobně. Můj obdiv patří majiteli, soukromému investorovi, který zámku vdechl nový život," řekl Stephan Kronmüller za hlavního partnera soutěže.

Soutěžní stavby hodnotí šestičlenná odborná porota složená z architektů, projektantů a stavebních inženýrů. Letos v ní nově zasedá architektka Vladimíra Leníčková, zakladatelka architektonického studia Len-k architekti, místopředsedkyně Obce architektů, která se podílela mimo jiné na projektech pro mezinárodní hotelové řetězce, jako jsou Hilton nebo Mandarin Oriental. Další člen poroty, plzeňský architekt Jiří Zábran byl za své projekty mnohokrát oceněný v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje a také v dalších soutěžích.

Objekt v Tylově ulici 59.
Univerzita budovu v Tylově ulici opět neprodala. Nepřišla relevantní nabídka

Současně probíhá také soutěž vyhlášená oblastní pobočkou České komory autorizovaných inženýrů a technik činných ve výstavbě (ČKAIT), která vybírá ze stavebních projektů přihlášených dle svých soutěžních podmínek. „Soutěž o Cenu ČKAIT cílí přímo na členy CKAIT jako autory hodnocených staveb - projektanty a stavitele. Účelem soutěže je prezentace a zviditelnění kvalitních stavebních a technologických inženýrských návrhů těchto osob a jejich realizací. Jedná se o práce inženýrů a techniků ze všech oborů autorizace a specializací ČKAIT, které se uplatňují ve stavební praxi,“ sdělil předseda výboru oblasti ČKAIT Plzeňského kraje Luděk Vejvara

V loňském 20. ročníku Stavby roku Plzeňského kraje soutěžilo 40 staveb. Tituly získaly novostavba hlavní budovy Lékařské fakulty v Plzni, která obdržela zároveň i Cenu veřejnosti, rekonstrukce Velké synagogy a Rabínského domu v Plzni a bytová Rezidence Hradišťská v Plzni.