„Už od otevření je zájem určitě větší než loni, to jsme měli návštěvnost mezi 2-3 tisíci lidí. Zájem je i o přednášky, teď právě skončila přednáška o pracovních smlouvách a byl plný sál,“ hodnotí dopolední část veletrhu Jana Brabcová, jednatelka pořádající společnosti Grafia. Více než polovinu návštěvníků tvoří mladí lidé. U stánku Sony DADC postává skupinka studentů a pročítá si informační letáčky. „Zatím se jen tak rozhlížíme, jsme maturitní ročník, tak zkoumáme možnosti do budoucna,“ říká osmnáctiletá Nela Zelenková z Plzně. „Ideální by byla práce nejlépe v administrativě, ekonomice nebo potravinářství. Zatím nás tu ale nic konkrétního nezaujalo,“ doplňuje ji devatenáctiletá Veronika Pěnkavová. Právě společnost Sony DADC Plzeň nabízí šanci v administrativě i studentům. „Musí ale dobře ovládat anglický jazyk a nejlépe také francouzštinu a němčinu,“ upozorňuje Zuzana Jenčíková, HR oficce náborář společnosti. V jejich firemním provozu ve Štěnovicích naopak mají šanci zkušení lidé s technickou praxí a vzděláním v oboru elektro. Potencionální zaměstnance lákají na jazykové kurzy, odborná školení nebo stravenky.

Po technických profesích je poptávka i ve Škodě Doosan. „Jsme strojírenská firma, takže hledáme konstruktéry se zkušenostmi i šikovné studenty, které rádi zaškolíme,“ říká Gabriela Špačková, náborový specialista společnosti Doosan. Jako benefit společnost nabízí profesní rozvoj nebo 25 dní dovolené a příspěvky na penzijní připojištění. Nedaleko stojící šedesátiletý Jiří z Plzně si přehled požadavků a nabídek pozorně pročítá, ale zatím prý nic vhodného nenašel. „Zatím se jen tak rozhlížím. Mám zdravotní omezení a tak hledám nějakou lehčí práci, bral bych i brigádu.

V Plzeňském Prazdroji otevřeli nový, plně automatizovaný sklad. Ten poskytne více skladovací kapacity a zajistí rychlejší expedici piva k zákazníkům. Jedná se investici za 780 milionů korun, největší v plzeňském pivovaru od roku 2006.
Prazdroj otevřel automatizovaný sklad na 18 milionů lahví za 3/4 miliardy korun

Především specialisty na mnoho pozic požadují u stánku Správy železnic. „Potřebujeme hlavně elektrikáře, slaboproud i silnoproud, nejlépe zkušené, specialisty železničního stavitelství, na ředitelství, ale i do stavební správy vysokorychlostních tratí. Na vyjednávání s obcemi i kraji potřebujeme také právníky a ekonomy,“ říká Eva Rubešová z personální odboru oddělení vzdělávání Správy železnic a dodává: „Ale jsme schopni zaškolit a dovzdělat i absolventy. Benefitem je zkrácená pracovní doba, dotace na dovolenou až 5 tisíc korun, zdarma jízdenka ČD, 6 týdnu dovolené nebo pobídkové byty.

Právě zkrácený úvazek by vyhovoval dvěma mladým ženám, procházejícím okolo. „Hledáme práci nejlépe v sociálních službách. A kdyby to šlo, tak na zkrácený úvazek,“ říká devětadvacetiletá Sandra Pechová z Plzně. „A mohla by být i brigáda, zatím se tu ale jen tak díváme, třeba nás něco zaujme,“ doufá její kamarádka dvaatřicetiletá Nikola Horvátová z Blovic.

Zdroj: Pavel Bouda

Specifické požadavky má Krajské ředitelství Policie Plzeňského kraje. U jeho stánku se zájemci dozvědí, že hledají kolegy a kolegyně do výkonu aktivní služby na obvodní oddělení policie, dopravní odbor a cizineckou policii. „Důležité pro takovou práci je ale zvládnutí přijímacího řízení, fyzických testů a psychotestů,“ dodává Martina Korandová z personálního odboru. Benefitem práce u policie je šest týdnů dovolené, náborový příspěvek až 150 tisíc korun a příspěvek na životní a penzijní pojištění.

I pro zahraniční pracovníky má veletrh svůj význam. Nabízí jim zprostředkování kurzů češtiny pro cizince. Je o ně mimořádný zájem, převážně od lidí z východní Evropy, nejvíce pochopitelně z Ukrajiny.

„Každá firma si z veletrhu odnese průměrně deset životopisů potencionálních nových zaměstnanců. Takže to má určitě smysl. Pomalu už se začínáme připravovat na další ročník,“ uzavírá Jana Brabcová.