Hrozivý zásah do soukromí, zničené věci, ztracené cennosti. Traumatizující pocit po vloupání do bytu zažila během tří čtvrtin letošního roku hned stovka majitelů či nájemníků bytů ve ´velké´ Plzni (na území čtyř největších obvodů). Nejrizikovější jsou letní měsíce, nejohroženějším územím je první městská část, kde zloději vybrali téměř polovinu ze všech bytů vykradených v Plzni, a způsobené škody dokonce polovinu přesáhly.

Z celkového počtu 100 vloupání do bytů s celkovou škodou 3,3 milionu korun na Lochotíně a Vinicích lupiči vybílili 43 bytů a způsobili škodu 1,9 milionu korun.

Nepříjemné zkušenosti se zloději mají například v Rabštejnské ulici. „U nás ve vchodě vykradli pár bytů v rozmezí několika měsíců. Brali hotovost, cenné věci a zlato," řekl Plzeňan Martin Šiška.

Statistiky neuvádí, jaké věci jsou mezi zloději v kurzu. „Z praxe je ale patrné, že se jedná většinou o peníze, cenné věci, jako šperky či obrazy. Dále elektroniku, ale i oděvy a věci osobní potřeby," vyjmenovala policejní mluvčí Hana Šteflová. Ztráta osobních věcí má pro lidi přitom mnohdy větší hodnotu než hotovost. „Může se stát, že lidé přijdou o cennosti, které nemají vyčíslitelnou hodnotu, ale člověk k nim má náklonnost. Jde o věci, jež lidé dostali od někoho z rodiny," řekl psycholog Jiří Bláhovec.

Nepříjemný pocit bývá také z toho, že se zloděj přehraboval v osobních věcech. „Když jsem se stěhoval do Sokolské ulice v Lobzích, tak v sobotu jsme přivezli věci a druhý den byl byt vykraden. Ztratilo se nářadí dělníkům a alkohol. Škoda dosáhla 100 tisíc korun. Krabice byly rozházené, ale nábytek zůstal netknutý," vzpomíná na nepříjemnou událost muž, který si nepřál zveřejnit jméno.

Dobrou zprávou je, že ve srovnání s loňským rokem vykradených bytů v Plzni ubylo téměř o polovinu. „Případů vloupání do bytů od ledna 2014 do konce září 2014 bylo 193 s celkovou škodou 5,4 milionu korun," informovala policejní mluvčí Hana Šteflová.

Úplně nejmenší počet případů vloupání do bytů, a to dva, zaznamenali policisté ve Skvrňanech. K oblastem, na které se lupiči soustředí méně, patří také Doubravka. „Prevence proti vloupání do bytu začíná u řádně zamčených vstupních dveří a zajištěných oken. V případě dostatku finančních prostředků lze zvolit nadstandardní zabezpečovací techniku a systémy, jako například elektronickou zabezpečovací signalizaci nebo různé nástrahové detektory," radí mluvčí.