Plzeňany rozčílil především páteční maratón, kdy se volitelé deset hodin dohadovali o tom, zda budou volit tajně nebo zvolí veřejnou volbu. Ve třech kolech první volby nebyl nakonec zvolen ani jeden z kandidátů. Mírnou převahu měl Václav Klaus, který získal ve třetím kole 139 hlasů, ke zvolení potřeboval ale ještě jeden navíc.

„Docela se jim povedlo mě vytočit. Hlavně v pátek to byla fakt síla,“ líčí už s úsměvem zážitky z prezidentské volby Plzeňan Jan Bláha. „Pro oba kandidáty to bylo nedůstojné sledovat tahanice kolem způsobu, jak mají volit. To už si měli domluvit dopředu, ne s tím lidi otravovat deset hodin,“ dostává se znovu do ráže Bláha. „Ani jeden zkandidátů mi nevadí. Ale hodně mi vadil způsob, jak se k tomuto vlastně slavnostnímu aktu postavili senátoři a poslanci. Byla to ostuda. Fakt, přistihla jsem se, že se stydím za ně,“ kritizuje volitele Plzeňanka Vlasta Marková. „Bylo to vysloveně trapné. Měli by vrátit platy, protože je vidět, že vposlední době nic neudělali. Léta dopředu vědí, že bude volba a nejsou schopni se včas dohodnout,“ přidává se studentka Západočeské univerzity Aneta Malá.

Ze známých plzeňských osobností volbu okomentoval například generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. „Řeknu to otevřeně, dokud nebude přímá volba, moc mi to nezajímá. Dalo se předpokládat, že dojde k podobným tanečkům. Z hlediska zachování duševního zdraví bylo nejlepší přenos nesledovat. Přiznávám ale, že jsem se chvíli díval, nakonec jsem ale televizi znechuceně vypnul. I kvůli tomu, co jsem viděl, přímou volbu preferuji. Všechny strany ji dlouhodobě slibují, zatím se ale volí, tak jak se volí,“ hodnotí politickou bitvu Drápela.

Další kandidát? Těžko

Možnost zapojit do klání o hlavu státu dalšího kandidáta vidí Bláha jako nereálnou. „Myslím, že by měli zůstat současní kandidáti. Oba ukázali, že jsou silní, Švejcar je zatím překvapivě vyrovnaným soupeřem. Mělo by se rozhodnout právě mezi nimi,“ říká ještě mladý Plzeňan.

V zapojení jiného kandidáta ve druhé volbě nevěří ani Marková. „Neumím si představit, že by se mohl do boje zapojit ještě nějaký další kandidát. Když někdo teď přijde s vlastním kandidátem, je to jako když volí Klause. Jejich favorit stejně neprojde a Švejcara to oslabí,“ posuzuje šance Marková. Oba kandidáti jsou pro ní dobrou volbou pro Českou republiku.

„Další kandidáti se mohou objevit, pochopitelně to nelze vyloučit. Nechci ale spekulovat o žádných jménech. Obecně se ale dá říct, že pokud by se objevil v druh volbě další kandidát, posílilo by to pozici Václava Klause, protože volitelé současného prezidenta jsou jistější,“ komentuje možnost vstupu dalších kandidátů do prezidentské volby politolog Přemysl Rosůlek ze západočeské univerzity.

 

Pragmatický kalkul

Politolog považuje přes všechny obstrukce za důležité, že k první volbě došlo. „Podle mě by mělo být taxativně vymezeno, jak bude volba probíhat, tedy zda dojde k volbě tajné nebo veřejné,“ vysvětluje Rosůlek jeden z nástrojů, jak by se mohlo předejít podobným tahanicím, ke kterým došlo při volbě způsobu hlasování. „Takhle došlo u stran k pragmatickému kalkulu, která volbě v té chvíli je pro ně výhodnější, i když se to snažili vysvětlit jinými pohnutkami. Tedy pro ODS tajná, naopak pro sociální demokraty veřejná volba,“ dodává politolog.

Každý si může vybrat

Emoce občanů trochu uklidňuje Karel Bröckl. Podle něj závisí na každém člověku, zda takový akt, jak je například volba prezidenta bude sledovat nebo ne. „Byla to dlouhá procedura plná až naivních chyb. Ve většině států ve světě je volba prezidenta divadlo. My tady na to nejsme tolik zvyklí. Je to klání, aréna, ring, kde mají zákonodárci spoustu možností, jak na sebe upozornit. Můžeme být rádi, že lidé s takovými ambicemi mají prostor, kde se vybít. Nemusí se pak konat souboje a klání,“ komenutuje volbu s nadsázkou Bröckl.

Voliči podle něj mohou z chování politiků pociťovat zklamání. „Táhne se to celou politikou. Zklamaní mohou být lidé stejně tak tvořením koalicí po volbách jako výběrem prezidenta. Přímý dopad na praktický život to má ale velice malý,“ upozornil psycholog.

Evžen Zavadil