„Právě jednáme s městem Plzní o podmínkách, za jakých nám své byty poskytne,“ říká Jana Fialová, koordinátorka chráněného bydlení a dodává, že jeden z bytů otevřou nejpozději do konce tohoto roku. „Právě na jeho zprovoznění jsme získali loni dotaci z dárcovského programu Občanská volba společnosti Plzeňský Prazdroj,“ připomíná.
Duševně nemocní se v tréninkových bytech během dvou let naučí jak zvládat život v přirozených podmínkách. Pod dohledem terapeuta se budou učit zajistit chod domácnosti, vařit, nakupovat, hospodařit s penězi i trávit volný čas. „Terapeut bude klienty také doprovázet při jednání na úřadech. Zároveň bude projekt chráněného bydlení navazovat na další aktivity Sdružení Ledovec.
Klienti budou moci například pracovat v našich chráněných dílnách. Jsme také připraveni pomoci jim hledat zaměstnání i následné bydlení,“ upozorňuje Jana Fialová a dodává, že díky chráněnému bydlení se klienti osamostatní, ověří si vlastní schopnosti, získají sebedůvěru i důvěru ve své okolí. Zájemci o chráněné bydlení se už mohou hlásit na adrese Sdružení Ledovec, Mozartova 1, 323 00 Plzeň, nebo na telefonním čísle 776 100 101.
„Chráněné bydlení je určeno mužům i ženám s duševním onemocněním ve věku od 18 do 64 z plzeňského regionu, kteří se chtějí osamostatnit,“ připomíná Jana Fialová. „Všichni zájemci procházejí sérií pohovorů u nichž je přítomen terapeut. V týmu je pak psychiatr a psycholožka, kteří vhodné adepty vybírají,“ pokračuje a dodává, že chráněné bydlení je určeno duševně nemocným, kteří jsou schopni soužití s dalšími lidmi, nejsou agresivní a nejsou závislí na alkoholu a drogách. Jeden tréninkový byt pro muže už Sdružení Ledovec od minulého roku provozuje v Dýšině na severním Plzeňsku.