V historickém centru Plzně pokračuje Busking fest. V ulicích lidé vídají tanečníky, kejklíře, divadelníky, malíře či hudebníky. Organizátoři si dosavadní průběh chválí, přestože musí program neustále upravovat podle počasí nebo se vyrovnávat s dalšími nepříjemnostmi.

„V úterý nám třeba někdo ukradl mikrofon," svěřil se ředitel festivalu Karel Pánek.

Ve středu dopoledne zahrál ve Smetanových sadech australský muzikant Benny May-hem. „Jsem tady poprvé a neumím česky," omluvil se anglicky zpěvák a pochválil plzeňské pivo. Poslechnout si jeho svižné písně doprovázené kytarou přišlo kolem dvaceti lidí, většina z nich si podupávala do rytmu. „Benny má pěkný, čistý hlas, a i když nezpívá pomalé romantické písničky, na mě a kamarádku zapůsobil," uvedla studentka Lenka Koubková.

Co je vlastně Busking fest Jedná se o festival pouličního umění. Loni proběhl „testovací ročník", letošní akce je větší programem i rozlohou. Muzikanty, tanečníky a další druhy umělců mohou lidé zhlédnout v centru Plzně do soboty.

Vystoupení zhlédlo i několik seniorů, kteří se náhodou zastavili kolem. Kytaristovi po každé skladbě nadšeně tleskali a na konci mu přispěli i drobnými mincemi. „Buskeři jsou nadšení, že můžou vystoupit v Plzni, zároveň se jim ale lidé zatím zdají dost konzervativní," dodal Pánek. Umělci na všech stanovištích v centru se snaží kolemjdoucí zaujmout, nejlukrativnějším místem však zůstávají Smetanovy sady a blízké okolí.

Aktuální změny programu lze zjistit na internetových stránkách festivalu nebo v infocentru v ulici Bedřicha Smetany.

Co se chystáPátek: 11:00 John Kenzie (hudba, Riegrova ulice), 15:00 Tribal Fusion (tanec a kresba portrétů, u divadla J. K. Tyla), 16:00 Divadelní dílna, Křižíkovy sady
Sobota: 10:00 Innamorata (hudba, ul. B. Smetany, 14:00 Jack Sabbath (komik, Americká)

Aneta Beková