V čem je problém? Pozemky, kde chce Městská charita buňky umístit, jsou blízko současné noclehárny ve Wenzigově ulici za objektem Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Jeden z těchto pozemků má ale v nájmu žena, která tam chce stavět. Jenže právě přes tento pozemek se měl na stavbu obytných buněk vozit materiál. Jezdila by přes něj i stavební technika, například jeřáb. S tím ale nájemnice parcely nesouhlasí,“ vysvětlil vedoucí stavebního odboru plzeňského magistrátu Jiří Balihar s tím, že v nájemní smlouvě není nájemnici uložena povinnost, aby vjezd na pozemek umožnila.

Teď tedy bude nutné najít řešení vzniklé situace, což podle všeho zdrží vydání stavebního povolení. Podle Balihara je možné buňky na pozemek dostat i jinudy. Bude to ale nejspíš dražší a složitější procedura, než bylo původně zamýšleno.

Navíc Zastupitelstvo města Plzně schválilo, že na rozšíření kapacity noclehárny přidá dalších 350 tisíc korun, což představuje jednu obytnou buňku navíc. Jenže kvůli navýšení investice zhruba na 1 350 000 korun teď musí být vypsáno výběrové řízení na dodavatele buněk. Z těchto důvodů se tedy lidé bez střechy nad hlavou v nové noclehárně nevyspí dříve než v únoru.

Příprava stavby totiž zabere nejvíc času. Až stavbaři začnou pracovat, mělo by už jít vše rychle. „Buňky se přivezou a napojí na sítě. To by mělo trvat zhruba týden,“ uvedl už před časem pracovník Městské charity Plzeň Džemal Gërbani. I s obytnými buňkami bude azylový dům schopný na noc umístit více než 40 lidí na lůžko, oproti současným třiceti. Přespání v Charitě teď stojí 40 korun s tím, že přednost mají platící lidé. „Pro koho už není volná postel, tomu nabízíme aspoň takzvanou teplou židli. Tento systém u nás funguje vždy v chladném období od 1. listopadu do konce března,“ upřesnil Gërbani.

Obytné buňky budou stát celkem asi 1 350 000 korun. Investorem bude podle Aleny Hynkové z magistrátního odboru sociálních služeb příspěvková organizace města Obytná zóna Sylván, která spravuje městské byty.