„Rekonstrukce první části prostor je hotova,“ sděluje s tím, že otevření muzea brání stavba takzvané reaktivní stěny pro zadržení a vyčištění podzemních vod. První návštěvníky tak zřejmě tzv. science centre, které by mělo být první svého druhu v České republice, přivítá v listopadu.

Čekat by na ně měly interaktivní exponáty přibližující vědecké principy. V první fázi by jich mělo být kolem 150. Patří mezi ně například Van de Graafův generátor nebo hyperboloid. Kromě toho zde najdou domov také některé exponáty ze škodováckého muzea.

Náklady na první etapu se vyšplhaly na 54 milionů korun. „Čtyřiatřicet milionů uhradil státní rozpočet. O zbytek se rovnoměrně podělily město Plzeň a Plzeňský kraj. Provoz centra by měl být z poloviny hrazen z vlastních zdrojů a zbytek pak poskytnou sponzoři.

Projekt Techmania vznikl v roce 2005 a je společným dílem se na něm podílely Škoda Holding a Západočeská univerzita v Plzni. „Jedním z hlavních důvodů, proč by zde mělo science centrum vzniknout, je fakt, že mezi ladými je malý zájem o technické obory,“ vysvětluje rektor univerzity Josef Průša. Podle Voláka měla rozhodující vliv na rozjezd projektu budova, jíž do projektu věnovala Škoda Holding.

Prostory, které vznikly v letech 1916 a 1917 sloužila jako zbrojovka, výrobna obráběcích strojů a nakonec ozubených kol. Nejprve bylo zapotřebí odstranit staré a nepotřebné zařízení z haly, a zateplit střechu a obvodový plášť. „Rovněž jsme museli vyměnit světlíky, okna a dveře. Před stavbou také vzniklo parkoviště pro šedesát aut a čtyři autobusy,“ dodává Volák. Ve vedlejší budově by pak mělo v budoucnu vzniknout planetárium.