Náměstí Emila Škody v Plzni má šanci na proměnu. Radní města schválili územní studii, která řeší novou podobu území mezi autobusovým nádražím a Škodovkou.

Nyní tu je několikahektarové zanedbané prostranství, jehož součástí je velké parkoviště i podzemní kryt civilní obrany. „Je to vlastně poslední jizva na tváři města od války," poznamenal náměstek primátora pro životní prostředí a dopravu Petr Náhlík (KDU-ČSL).

Podle ředitelky Útvaru koncepce a rozvoje Ireny Vostracké se počítá v první etapě se zastavěním pásu mezi Tylovou a Husovou ulicí. „Husova ulice by se v podstatě protáhla, celý blok by se dostavěl," vysvětlila Vostracká. Se zástavbou se tu počítalo už dávno, nynější podoba okolí náměstí Emila Škody je ale i 70 let po válce ovlivněna tehdejším bombardováním a narušenými obytnými bloky. To se má změnit, studie tu počítá s vítězným návrhem loňské urbanistické soutěže (viz vizualizace vpravo).

Byty, obchody, služby

Budoucí obytné bloky by měly vytvářet typickou městskou zástavbu s bydlením, administrativou, drobnými obchody. Mezi nimi je pak navržena rozšířená ulice – náměstí Emila Škody, která společně se vzrostlou zelení a městským mobiliářem vytvoří veřejný prostor.

Vostracká upozorňuje, že proti první škodovácké bráně, kudy kdysi mířily do továrny tisíce lidí, by měl zůstat prostor a také parkovací kapacity. „Je to historický vstup do Škodovky. I když budova dnes už patří Západočeské univerzitě," uvádí Vostracká.

Připomíná, že kvůli Škodovce a velkému počtu jejích zaměstnanců, kteří sem mířili z celého regionu, vzniklo v této lokalitě autobusové nádraží, parkoviště i podzemní kryt civilní obrany.

Dnes už ale ztrácí opodstatnění, protože ve Škodovce je už zlomek tehdejších zaměstnanců. Výstavba autobusových terminálů se připravuje v Šumavské ulici poblíž vlakového nádraží, kde budou cestující mnohem snadněji přesedat, a ne cestovat na další spoj přes centrum města.

Současné autobusové nádraží by se mělo hodně zmenšit a výhledově má zmizet i benzinová stanice pod ním, která stojí na pozemcích města. „To ale bude až jedna z posledních etap," dodala Vostracká.