Osm kandidátů se v senátních volbách utká o křeslo ve volebním obvodě Plzeň–jih, kam patří i plzeňská čtvrť Slovany. Tady se volilo naposledy před šesti lety a mezi pěti kandidáty zvítězil hned v prvním kole tehdejší plzeňský primátor Jiří Šneberger. Za sebou nechal Miladu Emmerovou, Zdeňku Hornofovou, Jiřího Vačkáře a Václava Havlíka.

Tentokrát bude boj o něco těžší. Kromě Jiřího Šnebergera (ODS), který chce křeslo obhájit, se do Senátu hlásí dalších sedm lidí. Sociální demokraté i v senátních volbách vsadili na ženu, krajskou radní Dagmar Terelmešovou, stejně jako do komunálních voleb nominovali Evu Herinkovou. Strana zelených, která do městského zastupitelstva kandidátku nebyla schopna sestavit, posílá do boje chirurga Richarda Sequense. Ten už v Senátu usedl v roce 2002 za obvod Plzeň–město, o šest let později však křeslo neobhájil a teď pokouší štěstí do třetice.

Potřetí se zkusí stát senátorem i František Pillmann, tentokrát za Suverenitu. Zemanovci vysílají olympionika Jana Kůrku a TOP 09 starostu Spáleného Poříčí Pavla Čížka. Barvy KSČM bude hájit Karel Kvit, Korunu Českou architekt Oldřich Kodeda.

Senátní volby jsou specifické v tom, že bývají dvoukolové. Pokud žádný z kandidátů v prvním kole nezíská více než polovinu všech platných hlasů, koná se o týden později kolo druhé. Do něj postupují dva uchazeči, kteří v prvním kole získali nejvíce hlasů, ostatní ze hry vypadávají.

To, čím chtějí potenciální senátoři voliče ohromit, je patrné z jejich předvolebních billboardů. Nás však zajímalo, jak se popasují mezi sebou. Losováním jsme určili, kdo komu položí otázku. Zadání znělo: „Zeptejte se na cokoli svého konkurenta. Otázka může být osobní, politická, humorná, seriózní, záleží jen na vás.“ V odpovědích jsme potenciální senátory limitovali počtem vět, přesto se však mnozí rozepsali natolik, že jsme texty museli krátit.

Nakonec se ukázalo, že otázky řekly o každém z kandidátů mnohdy více než samotné odpovědi. Podívejte se sami na následujícím obrázku (zvětšíte kliknutím)


Co je senát

- Senát je horní komorou Parlamentu České republiky. Jeho postavení je upraveno v Ústavě ČR z roku 1992.
- V Senátu zasedá 81 senátorů, kteří jsou voleni na dobu šesti let.
- Senát je nerozpustitelný, každé dva roky se volí třetina senátorů.
- Senát projednává návrhy zákonů, které mu postoupila sněmovna. Může je schválit, zamítnout, vrátit zpět s pozměňovacími návrhy, nevyjádřit se k nim nebo vyjádřit vůli se jimi nezabývat..
- Senát také může Poslanecké sněmovně podávat vlastní návrhy zákonů.