Ten byl inspirován vraždou, která se stala v roce 2006. Studenti ovšem pracovali s obžalobou, ve které byla upravena jména i věk účastníků řízení. Podle té loni v říjnu jednatřicetiletá Jana Dušková polila svého devětapadesátiletého druha ředidlem a pak ho zapálila. „Dušková věděla, že poškozený je dlouhodobě těžce nemocen, není schopen se řádně pohybovat bez cizí pomoci, a požár na svém těle uhasit,“ citoval student v roli státního zástupce obžalobu ve zcela zaplněném jednacím sále. Muž utrpěl popáleniny hlavy, krku, trupu a končetin druhého až třetího stupně na 47 procentech těla, o patnáct dní později v nemocnici na oddělení popálenin zemřel.
Studenti se v průběhu dvouhodinového hlavního líčení ze svědeckých výpovědí dozvěděli, že žena se sedm let před skutkem k zabitému muži nastěhovala. Neměla s ním žádný milostný poměr, jako nezaměstnaná s nemocnou dcerou, která byla umístěna do dětského domova, pouze řešila bytovou a existenční otázku. S poškozeným se dohodli, že mu bude vypomáhat v domácnosti. Dušková se ale potýkala s velkými problémy s alkoholem.Dva roky před mužovou smrtí dokonce v opilosti způsobila požár jeho bytu. Dcery svému otci radily, ať se povedené družky zbaví, starší muž je ale neposlouchal.
V osudný den chtěla Dušková po dceři poškozeného peníze, těch se jí ale nedostalo. Žena byla podle svědka, který těsně před tragédií z bytu odešel, opět opilá. Svého druha poté zapálila. Stěžejním důkazem pro studentský (i tehdejší) soud byly ženiny otisky na lahvi od vodky, která se v místnosti našla. V té byla hořlavina, kterou žena na muže vylila.
Rozsudek si však studenti ve středu nevyslechli. Hlavní líčení totiž bylo ukončeno pouze závěrečnými návrhy. Verdikt a jeho odůvodnění vypracují studenti sami na jednotlivých seminářích. Žena, která byla před dvěma roky za vraždu skutečně odsouzena, dostala pět let vězení.
Podle mluvčí soudu Alexandry Vaňkové dělá plzeňská právnická fakulta simulovaný proces, kde vystupují sami studenti, jako jediná v republice. „Jde hlavně o výukovou záležitost, studenti si ze simulovaného procesu odnesou skutečné praktické poznatky,“ sdělila Vaňková. Mezi studenty byli jako praktičtí rádci přítomni i soudci plzeňského krajského soudu Pravoslav Polák, Milan Suk a Eduard Wipplinger.